DOBRA WIADOMOŚĆ: Zhou Xiangyang wolny! – Amnesty International

DOBRA WIADOMOŚĆ: Zhou Xiangyang wolny!

Członek Falun Gong, Zhou Xiangyang, został zwolniony z więzienia 1 kwietnia. Jego uwolnienie było możliwe dzięki długotrwałym, krajowym i międzynarodowym naciskom na chińskie władze.

Zhou Xiangyang był przetrzymywany w więzieniu Gangbei w mieście Tianjin, w okolicach Pekinu, od 5 marca 2011. Kampania za jego uwolnieniem obejmowała również petycję przygotowaną i podpisaną przez ponad 2300 mieszkańców jego rodzinnej miejscowości. Jego rodzice prowadzili protest przed bramą więzienia. Od chwili zwolnienia, 1 kwietnia, Zhou Xiangyang przebywa w domu.

Przed aresztowaniem w marca 2011, Zhou Xiangyang spędził już w więzieniu osiem i pół roku. Od 1999 roku spędził dwa i pół roku w obozie reedukacji przez pracę, oraz sześć lat w więzieniu Gangbei. Oba wyroki dotyczyły wypowiedzi związanych z prześladowaniem przez władze członków Falun Gong. W więzieniu Zhou Xiangyang był torturowany, poddawany elektrowstrząsom i przykuwany do podłogi oraz regularnie bity przez innych więźniów. Długo przebywał też w całkowitej izolacji.

Falun Gong jest ruchem duchowym, który w latach 90. zdobył w Chinach dużą popularność. W wyniku pokojowego zgromadzenia na placu Tiananmen w czerwcu 1999 władze zdelegalizowały organizację i rozpoczęły długotrwałą kampanię szykan i oskarżeń, którą kierowała specjalnie utworzona jednostka, tzw. -biuro 610-. W więzieniach znalazły się dziesiątki tysięcy członków ruchu, uznanych za -zagrożenie dla porządku społecznego i politycznego-. Członków ruchu umieszczano również w zakładach psychiatrycznych i obozach reedukacji przez pracę – gdzie przebywali przez długi czas, pozbawieni wolności bez aktu oskarżenia, procesu sądowego, wyroku czy prawa do odwołania. Były to instytucje wyspecjalizowane w -transformacji- członków Falun Gong poprzez wymuszenie deklaracji o porzuceniu własnych przekonań. Osiągano je przy użyciu tortur i innych form okrutnego traktowania.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę Akcję. Obecnie nie są konieczne dalsze działania.

Oryginalna PILNA AKCJA:
Członek Falun Gong o krok od śmierci.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

2045