DOBRA WIADOMOŚĆ: Taner Kılıç jest wolny! – Amnesty International

DOBRA WIADOMOŚĆ: Taner Kılıç jest wolny!

Zwolniony z aresztu prezes Amnesty ma nadzieję na sprawiedliwość dla wszystkich ofiar politycznie motywowanych postępowań.

Taner Kılıç, honorowy prezes Amnesty International w Turcji, który został zwolniony 15 sierpnia po ponad czternastu miesiącach przebywania w więzieniu, podziękował swoim zwolennikom i wyraził nadzieję, że kampania na rzecz jego uwolnienia pomoże nagłośnić historie innych ofiar procesów o podłożu politycznym w Turcji.

Taner, którego proces zostanie wznowiony 7 listopada, spotkał się po zwolnieniu przez sąd w Stambule z rodziną.

– Myślę, że kampania na rzecz mojego uwolnienia pomogła rzucić światło na wszystkie osoby, które padły ofiarą politycznie umotywowanych, niesprawiedliwych procesów w Turcji – powiedział Taner Kılıç.

– Mam nadzieję, że sprawiedliwość zwycięży i każdy otrzyma szansę na sprawiedliwy proces.

Taner został aresztowany w czerwcu 2017 r. w oparciu o bezpodstawne zarzuty „członkostwa w organizacji terrorystycznej”. Został oskarżony o używanie zaszyfrowanej aplikacji do wiadomości o nazwie ByLock, o której turecki rząd powiedział, że była wykorzystywana przez członków zakazanej grupy Fetullah Gülen. Dwa raporty policyjne i cztery niezależne analizy kryminalistyczne nie znalazły śladu ByLock na jego telefonie.

– Pomimo faktu, że nie było ani jednego powodu dla mojego aresztowania, byłem więziony przez ponad 14 miesięcy. Zostałem uwięziony chociaż nie używałem ByLock. Mam nadzieję, że nie poszło to na marne, że świadomość zyskana na całym świecie pomoże innym w uczciwych procesach w Turcji – powiedział Taner.

Wyraził również wdzięczność za przekazane mu z całego świata wyrazy solidarności.

– Wszystkim, którzy przysłali mi niezliczone listy z całego świata – od Kanady po Japonię, od Norwegii po Benin – chcę wyrazić moją głęboką wdzięczność – powiedział Taner.

– Podczas pobytu w więzieniu działania te podniosły mnie na duchu i przypomniały mi o znaczeniu międzynarodowej solidarności w walce o prawa człowieka.

– Czternaście miesięcy spędzonych za kratkami wydaje się bardzo długim czasem. Wciąż czuję się trochę oszołomiony. Myślę, że potrzebuję czasu, aby to wszystko przetworzyć i zrozumieć, ale będą to najlepsze obchody święta Eid, na jakie mogliśmy liczyć.

Pomimo uwolnienia, zarzuty wobec Tanera Kılıçia i innych 10 obrońców i obrończyń praw człowieka („10 ze Stambułu”), nie zostały odrzucone. Wezwij tureckie władze do oddalenia zarzutów, podpisz petycję: https://amnesty.org.pl/akcje/obrona-praw-czlowieka-to-nie-przestepstwo/!

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Wolność dla Nasrin z Iranu!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Iran/Turcja: Uciekający z Afganistanu uchodźcy ostrzeliwani i bezprawnie zawracani na granicach

Powiązany temat

Turcja: Sąd zadał cios prawom człowieka i sprawiedliwości, skazując czterech aktywistów na więzienie

18302