Dzień wcześniej Wydział 14 Teherańskiego Sądu Apelacyjnego rozpatrzył apelację w jej sprawie i zamienił wyrok 8 lat więzienia na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Ponadto Saberi otrzymała pięcioletni zakaz pracy jako dziennikarka na terenie Iranu.
Roxana Saberi została aresztowana 31 stycznia 2009 r. Początkowo była oskarżana o nielegalny w Iranie zakup alkoholu. Później została oskarżona o kontynuowanie pracy jako dziennikarka po wygaśnięciu akredytacji prasowej. Ostatecznie w procesie, który odbywał się za zamkniętymi drzwiami, oskarżono ją o bliżej nieokreślony rodzaj -szpiegostwa-. Na podstawie artykułu 508 irańskiego kodeksu karnego definiującego przestępstwo -współpracy z wrogim rządem- 14 kwietnia Teherański Sad Rewolucyjny wydał wyrok 8 lat pozbawienia wolności.
Według jej ojca, przyznanie się w trakcie śledztwa do pewnych czynów wydobyto z Roksany podstępem. Obiecano jej, że zostanie uwolniona, jeśli zgodzi się współpracować. Roxana Saberi odwołała swoje -przyznanie się do winy- w czasie procesu.
19 kwietnia irański prezydent Mahmoud Ahmadinejad zlecił teherańskiemu Prokuratorowi Generalnemu upewnienie się, czy Roxanie zagwarantowano pełne prawo do obrony. 20 kwietnia irański Zwierzchnik Sądownictwa wydał odpowiednie instrukcje, aby zapewnić szybkie i sprawiedliwe rozpatrzenie apelacji.
10 maja Wydział 14 Teherańskiego Sądu Apelacyjnego uchylił dotychczasowy wyrok, zmniejszając go do dwóch lat więzienia w zawieszeniu oraz zakazu pracy w charakterze dziennikarki na terytorium Iranu na czas pięciu lat. Kwalifikację prawną czynu zmieniono na -zbieranie tajnych informacji.- Adwokat Roxany, Saleh Nikbakht, powiedział Agencji France-Presse (AFP), że sąd apelacyjny zmienił kwalifikację, dochodząc do wniosku, że Stanów Zjednoczonych i Iranu nie można obecnie uznać za wrogie sobie państwa.
Roxana Saberi urodziła się w USA. Jej ojcem jest Irańczyk Reza Saberi, a matką Japonka Akiko Saberi. Roxana pracowała dla BBC, Fox News i National Public Radio (NPR), amerykańskiej stacji radiowej o profilu informacyjno-kulturalnym. Mieszkała w Iranie od sześciu lat, pracowała tam jako dziennikarka i jednocześnie studiowała iranistykę i stosunki międzynarodowe.
AFP cytuje wypowiedź Roxany Saberi po jej uwolnieniu: -Jestem bardzo szczęśliwa i dziękuje wszystkim ludziom, którzy mi pomogli. Chcę być teraz z moja rodziną – z matką i ojcem.- Roxana Saberi chce obecnie wrócić do Stanów Zjednoczonych.
Dziękujemy wszystkim, którzy wysłali apele w sprawie Roxany Saberi.
Tłumaczenie: Jacek Gorycki
Korekta i redakcja: Marcin Natorski
Indeks AI: MDE 13/044/2009