DOBRE WIADOMOŚCI: Syryjski aktywista uwolniony – Amnesty International

DOBRE WIADOMOŚCI: Syryjski aktywista uwolniony

10 listopada Ghassan Yasin, aktywista z Syrii został zwolniony z więzienia, gdzie był przetrzymywany od 18 sierpnia.

Amnesty International dowiedziało sie, że 3 listopada Ghassan Yasin został postawiony przed władzami sądowymi w swoim rodzinnym mieście Aleppo w północnej Syrii, na podstawie zarzutów związanych z organizowaniem protestów i wysuwaniem obraźliwych uwag wobec prezydenta. Zgodnie z relacją tego samego źródła przedstawiciel władz sądowych powiadomił Ghassana Yasina, że on razem z kilkoma innymi zatrzymanymi znajduje się na liście osób, które władze planują uwolnić w związku ze świętem religijnym Eid al-Adha.

5 listopada władze w Syrii ogłosiły, że uwolniono 553 więźniów -zamieszanych w te wydarzenia [odnosząc się do trwających od marca zamieszek], których ręce jednak nie splamiły się krwią-. Ghassan Yasin nie był jednak jednym z uwolnionych w tym dniu; uwolniono go kilka dni później – 10 listopada z centralnego więzienia w Aleppo. Nie jest jasne czy władze umieściły go na liście 553 uwolnionych, ale z jakiegoś powodu zwolniony został kilka dni później.

Źródło Amnesty International podaje, że Ghassan Yasin był pierwotnie przetrzymywany w oddziale Sił Bezpieczeństwa Politycznego w Aleppo, skąd przewieziono go 10 października do centralnego więzienia w Aleppo. Dwa dni później Yasin został rzekomo przetransportowany do więzienia oddziału Bezpieczeństwa Politycznego w stolicy Syrii, Damaszku, gdzie miał pozostawać do 29 października. Wydaje się, że później został zabrany do wojskowego oddziału bezpieczeństwa w Aleppo, przed przewiezieniem go powrotem do centralnego więzienia w Aleppo 2 listopada.

Poziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział w akcji prowadzonej w imieniu Ghassana Yasina. Na razie nie są potrzebne dalsze działania, jednak Amnesty International będzie monitorowało przebieg tej sprawy.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

2179