Domagaj się uwolnienia więźniów sumienia w Birmie!

Daw Aung San Suu Kyi jest sądzona za złamanie warunków swojego aresztu domowego. Liderka partii opozycyjnej Narodowa Liga na rzecz Demokracji, została aresztowana na krótko przed terminem wygaśnięcia jej aresztu domowego, co miało nastąpić 27 maja 2009. Wyrok w jej procesie ma zapaść 11 sierpnia. Grozi jej do pięciu lat więzienia.
Była pozbawiona wolności przez ponad 13 z ostatnich 20 lat. Przebywała głownie pod aresztem domowym. Pierwszy raz została zatrzymana w lipcu 1989 roku, kiedy władze zaostrzyły działania przeciwko prodemokratycznym protestom, które rozpoczęły się rok wcześniej.
Dwadzieścia lat później, cały czas odmawia się jej wolności. Jest więźniem sumienia i powinna zostać bezwarunkowo zwolniona, z uchyleniem także aresztu domowego.
27 lipca Amnesty International przyznała Aung San Suu Kyi swoje najwyższe wyróżnienie – tytuł Ambasadora Sumienia.

Aung San Suu Kyi jest najbardziej znaną z 2100 więźniów politycznych w Myanmarze.
Wielu z nich jest przetrzymywanych w trudnych warunkach i grożą im tortury i maltretowanie. Warunki w więzieniach w Birmie powodują utratę zdrowia przez wielu z nich. Dostęp do opieki medycznej jest bardzo ograniczony. Wielu więźniów jest również niedożywionych.
Procesy polityczne nie są prowadzone rzetelnie i często toczą się za zamkniętymi drzwiami. Od października 2008 roku, kiedy władze zaczęły skazywać masowo biorących udział w antyrządowych protestach w sierpniu i we wrześniu 2007, ponad 350 działaczy politycznych zostało uwięzionych. Niektórzy z nich dostali bardzo długie wyroki – w listopadzie 2008 jeden z nich został skazany na 104 lata więzienia, a 23 innych na 65 lat więzienia.
Zaprotestuj