Droga do Apartheidu – pokaz filmu i dyskusja – Amnesty International

Droga do Apartheidu – pokaz filmu i dyskusja

Kino Pauza w Krakowie zaprasza 15 maja na wyjątkowy pokaz filmu "Droga do Apartheidu" o zaskakującym dla wielu porównaniu tego co dzieje się w Izraelu i Palestynie z represjami, jakie miały miejsce podczas apartheidu w RPA.

road_to_apartheidFilm “Droga do Apartheidu”, (reż. Ana Nogueira, Eron Davidson, RPA/USA 2012, 94 min.) rozpocznie się o godz. 18.00. Wszelkie próby określenia Izraela jako kraju systemowego apartheidu spotykają się z ostrą reakcją. Jednak wiele z czołowych postaci walk antysystemowych z RPA, jak Nelson Mandela czy Desmond Tutu, wskazuje na znaczne podobieństwa między dawną polityką rządu RPA a tym, co dzieje się na terenie współczesnego Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

Dokument przedstawia historię ucisku wynikającego z “rozdziału ras” w Republice Południowej Afryki oraz ukazuje szokujące podobieństwa w prawie i stosowanych instrumentach przemocy pomiędzy dwoma systemami. Autorzy stawiają pytanie, dlaczego państwo południowoafrykańskie spotkało się z międzynarodowymi sankcjami, a Izrael stosujący analogiczne metody represji, pozostaje bezkarny.

Narratorką filmu jest zdobywczyni Nagrody Pulitzera Alice Walker, autorka Koloru purpury.

O 19:30 odbędzie się dyskusję z udziałem zaproszonych gości.

Przemysław Wielgosz – redaktor naczelny Le Monde Diplomatique-Edycja Polska, aktywista na rzecz Praw Człowieka.

Jakub Kościółek – doktorant w Instytucie Studiów Regionalnych UJ, kulturoznawca międzynarodowy, absolwent studiów bliskowschodnich, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia INTERKULTURALNI PL. Jego główne zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tematyki konfliktów zbrojnych w Afryce, stosunków religijnych w Czarnej Afryce oraz roli kobiety w społeczeństwach rozwijających się. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat zapobiegania ludobójstwu w Afryce. Autor monografii Konflikt w Darfurze (2010), współredaktor pracy Problemy współczesnej Afryki. Szanse i wyzwania na przyszłość (2012).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Stop dyskryminacji romskich uchodźców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

Powiązany temat

Dlaczego musimy być #jakJustyna i wspierać się w aborcjach

Powiązany temat

“To decydujący moment w historii prawa do aborcji na świecie” – ostrzega Amnesty

1842