Drugi więzień sumienia skazany w Rosji tuż przed Igrzyskami w Soczi – Amnesty International

Drugi więzień sumienia skazany w Rosji tuż przed Igrzyskami w Soczi

Kharchenko  z rosyjskiej organizacji pozarządowej "Environmental Watch for North Caucasus" (Ecologicheskaya Vakhta po Severnomu Kavkazu) został aresztowany w poniedziałek wieczorem oraz ponownie we wtorek po tym, jak jego samochód został zniszczony przez zamaskowanych napastników w Krasnodarze, stolicy regionu Soczi. Amnesty International obejrzała nagranie video z aresztowania Kharczenki, które zaprzecza zarzutom stawiania oporu policjantom.
– Sędziemu zajęło zaledwie kilka minut za zamkniętymi drzwiami, by zdecydować o pozbawieniu wolności kolejnego aktywisty ochrony środowiska tuz przed rozpoczęciem Igrzysk. Stało się to dokładnie w dniu, w którym do Soczi dotarł znicz olimpijski. Pokojowa rywalizacja i fair play to cechy ducha olimpijskiego, ale rosyjskie władze najwyraźniej odrzuciły te wartości na rzecz uciszania krytycznych głosów tuż przed Igrzyskami – powiedział Sergei Nikitin, dyrektor Amnesty International w Moskwie.
– Ta nieczysta gra musi się skończyć. Rosyjskie władze muszą zaprzestać nękania działaczy społeczeństwa obywatelskiego, zacząć chronić prawo do wolności wypowiedzi  i uwolnić więźniów sumienia: Igora Kharchenko i Jewgienija Witiszko, który aktualnie odbywa karę 15 dni aresztu administracyjnego.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
1618