Duchy syryjskiej wojny

 

Mohamed Bachir Arab ze swoja matką i żoną. Mohamed zaginął 2 listopada 2011 r.

Mohamed Bachir Arab ze swoja matką i żoną. Mohamed zaginął 2 listopada 2011 r.

Rania ostatni raz rozmawiała z Mohamedem Bachirem Arabem 1 listopada 2011. Mohamed, znany doktor i aktywista, ukrywał się wtedy od 6 miesięcy przed służbami bezpieczeństwa, które codziennie zatrzymywały takich, jak on. Następnego dnia na pasku w telewizji informacyjnej zobaczyła wiadomość, że Mohameda aresztowano. Nikt do tej pory nie wie, gdzie jest.
Mohamed wyróżniał się z tłumu. Był lekarzem. W czasach studenckich był przywódcą studenckim na uniwersytecie w Aleppo. Przez lata organizował protesty przeciwko polityce reżimu. W latach 2004 i 2005 był aresztowany na kilka miesięcy.
Sposób w jaki władze w Syrii radzą sobie z głosami protestu jest brutalny: sprzeciw się raz to cię aresztują, zrób to ponownie, a zaginiesz. Wielu się udało i zostali wypuszczeni, czasem po miesiącach w zamknięciu i z bliznami po ranach od zadawanych tortur.
Ale dla tych, którzy czekają na informację o swoich bliskich, ból jest nie do zniesienia. Po aresztowaniu Mohameda jego rodzina zaczęła go szukać. Z początku bez rezultatu. Potem dotarli do kilku osób wypuszczonych z więzień, które twierdziły, że go widziały. Widziano go między innymi w szpitalu z obrażeniami głowy i w areszcie wywiadu sił powietrznych.
Amnesty International rozmawiała z wieloma osobami, które były przetrzymywane w tym miejscu. Jeden z mężczyzn powiedział, że było tam tak strasznie, że często pragnął umrzeć. Byli bicie, trzymani w przeludnionych celach, bez wody i w ekstremalnych warunkach sanitarnych. Część osób zmarło tam z powodu chorób.
Trzy lata później wciąż nie wiemy, gdzie jest Mohamed. Ale jego historia pokazuje mroczny obraz łamania praw człowieka przez syryjski reżim. Mohamed jest na obszernej liście pokojowych działaczy, prawników, pracowników humanitarnych, dziennikarzy, który zostali zatrzymani przez służby bezpieczeństwa i od tamtej pory są uznani za zaginionych.
Lista duchów syryjskiej wojny jest długa. Są wśród nich dziennikarz Ali Mahoud Othman aresztowany w Homs w 2012 roku, kurdyjski aktywista Juwan Abd Rahman Khael, aresztowany w Damaszku, Khalil Ma’touq, prawnik i obrońca praw człowieka, ostatnio widziany na posterunku koło Damaszku w październiku 2012 roku.
Rania, obecnie mieszkająca poza Syrią, mówi, że wciąż szuka Mohameda. Już od 8 miesięcy nie ma żadnych nowych wiadomości.

Dowiedz sie więcej. Zobacz mapę Syrii z historiami zaginionych aktywistów >>>
Podpisz petycję! Powstzrymaj wymuszone zaginięcia w Syrii >>>
Czytaj więcej: “Zapomniany kryzys Syrii: Bierność ONZ przyczyną rozpowszechnienia wymuszonych zaginięć”, 29 sierpnia 2014 >>>