Dyrektorka tureckiej sekcji Amnesty International musi zostać uwolniona – Amnesty International

Dyrektorka tureckiej sekcji Amnesty International musi zostać uwolniona

Idil Eser, Dyrektorka Amnesty International Turcja, 7 innych obrońców praw człowieka i 2 trenerów zostało aresztowanych w środę podczas szkolenia z bezpieczeństwa cyfrowego i zarządzania informacjami w Büyükada, blisko Stambułu.

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni i oburzeni faktem, iż czołowi obrońcy i obrończynie praw człowieka, w tym dyrektorka Amnesty International Turcja, zostali zatrzymani zupełnie bez powodu – powiedział Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International.

– Jej aresztowanie i izolacja, jak również pozostałych obrońców praw człowieka, którzy uczestniczyli w rutynowym szkoleniu, jest groteskowym nadużyciem władzy i pokazuje niepewną sytuację, w jakiej znaleźli się aktywiści praw człowieka w kraju. Idil Eser i osoby, które wraz z nią aresztowano, muszą zostać natychmiast i bezwarunkowo uwolnieni.

– Światowi przywódcy, którzy spotykają się w Hamburgu byli dotąd wyjątkowo tolerancyjni wobec sytuacji praw człowieka w Turcji. Na spotkaniu obecny będzie prezydent Erdoğan. To dobry moment, by mówić otwarcie i wzywać do uwolnienia wszystkich uwięzionych obrońców praw człowieka.

Tło

Miejsce pobytu Idil Eser i pozostałych aresztowanych nie jest w tej chwili znane.

Idil Eser i pozostałym aresztowanym odmówiono kontaktu z prawnikiem, do czego policja ma prawo do 24 godzin, jak również odmówiono im kontaktu z rodzinami, co powinno być zapewnione natychmiast.

Policja powiedziała prawnikom, że otrzymają informacje dzisiaj o 14:30.

Wśród aresztowanych obrońców praw człowieka znajdują się: İlknur Üstün, Women’s Coalition, İdil Eser, Amnesty International, Günal Kurşun, prawnik, Human Rights Agenda Association, Nalan Erkem, prawniczka, Citizens Assembly, Nejat Taştan, Equal Rights Watch Association , Özlem Dalkıran, Citizens’ Assembly, Şeyhmuz Özbekli, prawnik, Veli Acu, Human Rights Agenda Association.

Aresztowano również dwóch zagranicznych trenerów, którzy prowadzili szkolenie – narodowości niemieckiej i szwedzkiej oraz właściciela hotelu.

Te aresztowania nastąpiły niecały miesiąc po aresztowaniu prezesa Amnesty International Turcja, Tanera Kiliça, który nadal przebywa w areszcie w oparciu o bezpodstawne zarzuty.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Turcja: Sprawiedliwość zwycięża – wyroki skazujące czterech obrońców praw człowieka uchylone

Powiązany temat

Chiny: Opublikowany wreszcie raport ONZ powinien doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu

13694