Przeciwdziałanie cyberprzemocy wobec kobiet i dziewcząt. Przewodnik dla nauczycielek i nauczycieli
Publikacja jest źródłem informacji na temat zapobiegania i reagowania na cyberprzemoc ze względu na płeć. Dostarcza informacji na temat tego, jak prowadzić warsztaty edukacyjne w zakresie praw człowieka z wykorzystaniem metod i technik aktywnego uczestnictwa.
pobierz
Twój głos ma moc! Podręcznik do pracy z młodzieżą
Znajdziesz tu analizę najważniejszych wyzwań prawnoczłowieczych w Polsce oraz scenariusze warsztatów, które pomogą Ci w rozmowie z młodzieżą na ten temat.
pobierz
Wyłącz nienawiść! Alternatywne narracje w pracy z młodzieżą
Dowiedz się, w jaki sposób wykorzystywać alternatywne narracje w pracy z młodzieżą, jak przeciwdziałać mowie nienawiści i jak rozwijać umiejętność krytycznej analizy przekazów. Znajdziesz tu również garść wiedzy o tym, czym są narracje i jak działają oraz scenariusze zajęć do wykorzystania w pracy z młodzieżą.
pobierz
Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi. Pakiet materiałów edukacyjnych
Publikacja składa się z pięciu modułów tematycznych. Każdy moduł zawiera wprowadzenie teoretyczne oraz propozycje zajęć warsztatowych, które wyposażą młode osoby w wiedzę i zachęcą je do osobistego zaangażowania w budowę świata, w którym wszyscy są wolni, równi i w pełni korzystają ze wszystkich swoich praw.
Pobierz
Szanuj moje prawa, szanuj moją godność. Prawa uchodźców, uchodźczyń
Jakie prawa mają osoby uchodźcze? Kto, jak i dlaczego je ogranicza? Jakie to ma konsekwencje dla praw człowieka? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszej ten publikacji. Scenariusze warsztatów pozwolą ci też poruszyć ten temat w pracy z młodzieżą.
Pobierz
Pomocnik dydaktyczny o migracjach, PCz i zrównoważonym rozwoju
Dowiedz się, jak prawa człowieka łączą się z migracjami i zrównoważonym rozwojem. Rozmawiaj o tym z młodzieżą na lekcjach, wykorzystując scenariusze zawarte w tej publikacji.
Pobierz
Dialog o prawach człowieka. Metoda edukacyjna
W podręczniku znajdują się wszystkie niezbędne informacje, które umożliwią wykorzystanie metody dialogu o prawach człowieka. Jest to metoda uniwersalna, możesz po nią sięgnąć zarówno podczas spotkania ze znajomymi, jak i w czasie warsztatów edukacyjnych. Celem dialogu nie jest znalezienie jedynej właściwej odpowiedzi – wręcz przeciwnie, chodzi o poznanie innych perspektyw.
pobierz
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka – wersja kieszonkowa
Skrócona wersja najważniejszego dokumentu dotyczącego praw człowieka na świecie. Obowiązkowy dla każdej osoby, która chce znać swoje prawa.
pobierz
Przewodnik dla facylitatorów i facylitatorek
Praktyczny poradnik opisujący krok po kroku, jak prowadzić (facylitować) warsztaty praw człowieka, omawiający zagadnienia takie jak rola osoby facylitującej, proces grupowy czy radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. Pozycja obowiązkowa na półce każdego edukatora_edukatorki praw człowieka.
Pobierz
Szanuj moje prawa, szanuj moją godność. Prawa seksualne i reprodukcyjne
Trzecia część serii „Szanuj moje prawa, szanuj moją godność” skupia się na prawach seksualnych i reprodukcyjnych. Temat ten wciąż jest w Polsce bardzo aktualny, dlatego warto zapoznać się z tą publikacją, która zawiera solidną dawkę wiedzy teoretycznej i praktyczne scenariusze zajęć.
Pobierz
Szanuj moje prawa, szanuj moją godność. Mieszkanie jest prawem człowieka
Druga część serii „Szanuj moje prawa, szanuj moją godność” skupia się na dostępie do mieszkania. W praktyczny sposób pokazuje, dlaczego jest to prawo człowieka, jak jest ograniczane i co można zrobić z tym problemem.
Pobierz
Szanuj moje prawa, szanuj moją godność. Ubóstwo i prawa człowieka
Publikacja tłumacząca czym jest ubóstwo i dlaczego jest to kwestia praw człowieka. Materiał zawiera szereg praktycznych scenariuszy zajęć, które przybliżą ten temat.
Pobierz
Razem przeciwko torturom. Cykl warsztatów edukacyjnych
Tortury zawsze są złe. Dowiedz się, jak prowadzić zajęcia edukacyjne na ten temat. Szereg praktycznych scenariuszy zawartych w tej publikacji pomoże ci poruszać kwestię tortur w pracy z młodzieżą.
Pobierz
Jak budować szkołę przyjazną prawom człowieka?
Kompleksowy poradnik o tym, jak budować w szkole kulturę przyjazną prawom człowieka oraz jak radzić sobie z bullyingiem i dyskryminacją.
pobierz
Razem mamy siłę. Stop dyskryminacji! Materiał do pracy z grupą
Dyskryminacja to najpowszechniejszy sposób naruszania cudzej godności, a. zarazem najtrudniejszy do wykorzenienia, ponieważ wynika ze „złego myślenia”: stereotypów i uprzedzeń osób podejmujących decyzje o życiu i funkcjonowaniu innych. Podręcznik przybliża temat dyskryminacji i pokazuje, że w prosty sposób można rozpocząć pracę na rzecz zmiany w swoim najbliższym otoczeniu.
Pobierz
Odkryj siłę praw człowieka. Podręcznik dla nauczycielek_nauczycieli
Publikacja zawiera szereg scenariuszy na różne tematy związane z prawami człowieka. Jej zaletą jest kompleksowe podejście do tematu. Znajdziesz tu scenariusze zajęć dotyczące praw człowieka ogólnie, praw dziecka, ale też praw obywatelskich w sądzie czy przemocy w rodzinie.
Pobierz
W innym trybie.
Edukacja praw człowieka online
Znajdziesz tu narzędzia internetowe do pracy edukacyjnej w sieci oraz zbiór pomysłów i uwag na temat tego, jak prowadzić edukację praw człowieka w Internecie, jak przystosować do niej ćwiczenia oraz jak wzmacniać motywację osób uczących się czy udzielać im wsparcia.
pobierz
Podejmowanie działań na rzecz zmian w środowisku lokalnym
Publikacja zawiera cykl warsztatów dla młodzieży, które krok po kroku prowadzą do zorganizowania własnej akcji, począwszy od analizy problemu, poprzez generowanie pomysłów i podział zadań, kończąc na realizacji akcji.
Pobierz
Przykłady działań na rzecz zmian w środowisku szkolnym i lokalnym
Publikacja zawiera przykłady akcji organizowanych przez młodzież w środowisku szkolnym i lokalnym, które miały na celu zwrócenie uwagi na różne kwestie prawnoczłowiecze. Idealny zestaw dobrych praktyk przydatnych, by zainspirować siebie i innych.
Pobierz
Globalne lekcje dla zrównoważonego świata
Globalne lekcje zabierają młode osoby w edukacyjną podróż dotyczącą wyzwań współczesnego świata i kwestii zrównoważonego rozwoju, praw człowieka oraz migracji. Każda lekcja składa się z trzech warsztatów, do których przygotowane zostały szczegółowe scenariusze.
Pobierz
Język równościowy
Bardzo ważnym narzędziem kształtującym rzeczywistość jest język.
Można go używać dwojako: utrwalając dotychczasowe stereotypy i uprzedzenia albo je eliminując.
Pobierz