Dzień Wymiaru Sprawiedliwości – Amnesty International

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Jak co roku, w dniu 23 maja będziemy obchodzić Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Tego dnia sądy zapraszają wszystkich na otwarte, jawne rozprawy. Znakiem solidarności z sędziami jest fioletowa wstążeczka.

23 maja upamiętnia rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Tak jak w poprzednim roku symbolem tego święta jest fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych. Fioletowe wstęgi dodatkowo zawisną w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach sądów, kariatydach w Sądzie Najwyższym, a także na stronach internetowych.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich zaprasza obywateli do sądów na rozprawy i do przypięcia fioletowych wstążek do swoich strojów, jako wyraz solidarności z sędziami i pracownikami wymiaru sprawiedliwości. Oprócz wymiaru symbolicznego przypięcie fioletowej wstążki będzie sygnałem dla sędziów, iż osoby znajdujące się na sali rozpraw celowo w tym dniu przyszły do sądu, aby uczestniczyć w jawnych rozprawach. Przy wejściu do sądów zorganizowane będą oznaczone punkty, w których obywatele zainteresowani udziałem w rozprawie, jako publiczność, uzyskają pomoc pracownika i dostaną fioletową wstążkę.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich chce, aby ideą Dnia Wymiaru Sprawiedliwości było także poszerzanie świadomości i kultury prawnej społeczeństwa, a przede wszystkim młodych ludzi.

Dołącz do wydarzenia na FB>>>

Poznaj listę sądów, które możesz odwiedzić>>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

13414