Dziennik znaleziony na Lampedusie, cz. 3 – Amnesty International

Dziennik znaleziony na Lampedusie, cz. 3

Ula, Natalia i Ola przedstawiają trzecią, ostatnią relację z wyspy Lampedusa, gdzie przez ostatni tydzień uczestniczyły w Międzynarodowym Obozie Praw Człowieka. Podczas obozu spotkały się z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi działającymi na wyspie, uczestniczyły w szkoleniach dotyczących mobilizacji i aktywizmu oraz przygotowały i przeprowadziły własną akcję związaną z prawami migrantów, uchodźców i osób poszukujących ochrony międzynarodowej.

Piątek 20 lipca 2012

Upalny, słoneczny poranek. Plaża na Lampedusie. W pewnym momencie plażowicze dostrzegają maszerujących ludzi w czarnych koszulkach, z numerami na plecach. Ludzie w czarnych koszulkach docierają do plaży, a następnie ustawiają się z plakatami, zawierającymi apele o zmianę polityki wobec migrantów, zapisanymi w 20 językach. Ci ludzie to uczestnicy obozu Amnesty International, a także członkowie lokalnych NGOsów, m.in. Legambiente i Boats4People.

Akcja wzbudziła wyraźne poruszenie wśród widzów. Kiedy po chwili obozowicze zaczęli ustawiać się w napis SOS, wielu plażowiczów spontanicznie się do nich przyłączyło. W ten sposób chcieli pokazać, że uważają obecną sytuację migrantów za niedopuszczalną i że są niezadowoleni z porozumienia libijsko-włoskiego.

Film z akcji do obejrzenia na youtube:

To tylko jeden z przykładów dowodzących, że temat migrantów nigdy nie zniknął z Lampedusy, mimo że oni sami przybywają tu teraz bardzo nielicznie, a wyspa jest obecnie tylko krótkim przystankiem w drodze do obozu dla uchodźców. Widać to również w trakcie wydarzenia, jakim jest Lampedusa In Festival, poświęcony niemal w całości tematyce migrantów.

Festiwal rozpoczął się od symbolicznego odczytania nazwisk osób, które zginęły na morzu, starając się dostać na Lampedusę. Ich upamiętnieniu towarzyszyło rzucanie z łodzi kwiatów przez członków organizacji Boats4People.

Na program festiwalu składały się liczne pokazy filmów, debaty, koncerty. Mohamed Ba, imigrant z Senegalu, wygłosił monodram zatytułowany „Invisibili”, który wzbudził silne emocje wśród publiczności.

Reprezentanci Amnesty International wzięli udział w debacie dotyczącej migrantów. Obecność mieszkańców wyspy świadczyła o tym, że chcą oni jak najwięcej dowiedzieć się na ten temat, poszerzyć wiedzę, którą nabyli w zetknięciu z migrantami.

Niezaprzeczalnie na Lampedusie temat migrantów przenika z życia codziennego w sztukę. Poprzez takie środki artystyczne mieszkańcy mówią o tym, co czują, pokazują, jak istotne są dla nich te problemy. Nie pozwalają sobie na to, by ich niedawni goście zniknęli z ich pamięci.

UNO

Obóz jest jednym z elementów międzynarodowej kampanii Amnesty International „Kiedy przestajesz istnieć”. Więcej na temat kampanii dowiecie się tutaj: https://amnesty.org.pl/badz-aktywny/kampanie/prawa-migrantow-i-uchodzcow/kiedy-przestajesz-istniec.html

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

5512