Dziś Światowy Dzień Uchodźcy – zobacz, ile Ty możesz zrobić! – Amnesty International

Dziś Światowy Dzień Uchodźcy – zobacz, ile Ty możesz zrobić!

Uchodźcy to nie jest odległy i abstrakcyjny temat, obrazki w telewizji. To konkretni ludzie, tu i teraz. Możesz zrobić dużo, żeby pomóc im w trudnym momencie życia. I… odpuść sobie wysłużone pluszaki. Nie musisz ratować ludzi z morza (choć możesz!), żeby pomóc. Czasem, żeby zrobić coś dobrego, wystarczy godzina czasu albo rezygnacja z jednej kawy w tygodniu. Po prostu, podziel się tym, co masz.

Jeśli możesz podzielić się pieniędzmi…

Zrób to! W Polsce jest kilkadziesiąt różnych inicjatyw, które wspierają uchodźców. W obecnych czasach trudno im zdobyć środki na działania i Twoja pomoc jest ważna. Wesprzyj zbiórkę na uchodźców albo ustaw stały przelew dla organizacji, która Cię przekonuje. Rezygnacja z jednej kawy na mieście w tygodniu – to już jest konkretne wsparcie. Przez miesiąc sfinansujesz w ten sposób konsultację psychologa dla dziecka-uchodźcy albo poradę dla dorosłego w sprawie szukania pracy. Wiesz, że taka porada czy sesja potrafi zmienić życie?

Polecamy:

 • Chlebem i Solą – wspiera dzieci uchodźcze w edukacji i pomaga całym rodzinom uchodźczym rozpocząć nowe życie przez znalezienie mieszkania, pracy, naukę języka, działania integracyjnie, a obecnie także przez pomoc kryzysową z powodu epidemii;
 • Fundacja “Ocalenie” – oferuje pomoc dla uchodźców w Polsce;
 • Fundacja Polskie Forum Migracyjne – udziela pomocy psychologicznej dla dorosłych i dzieci oczekujących na status uchodźcy;
 • Helsińska Fundacja Praw Człowieka – udziela wsparcia prawnego cudzoziemcom w postępowaniach deportacyjnych, ekstradycyjnych, dotyczących pozbawienia wolności cudzoziemców;
 • Inicjatywa Dom Otwarty – zapewnia pomoc rodzinom w kryzysie, prowadzi też Fundusz Wsparcia Kryzysowego dla uchodźców dotkniętych przez epidemię (do końca czerwca): zrzutka.pl/mguyam;
 • “Przystanek Świetlica” – inicjatywa Fundacji dla Wolności – to regularna praca edukacyjna z dziećmi w ośrodku dla uchodźców i multum pracy integracyjnej;
 • Stowarzyszenie Interwencji Prawnej – udziela pomocy prawnej, wyciąga z detencji, walczy z deportacjami, wspiera rodziny uchodźcze w kryzysowych sytuacjach;
 • Stowarzyszenie “Dla Ziemi” – angażuje się w empowerment uchodźczyń, wspiera edukację i organizuje wakacje dla dzieci uchodźców.

Jeżeli porusza Cię, co się dzieje w innych krajach, działaj! Wesprzyj organizację za granicą. Oto niektóre zaufane i sprawdzone przez nas inicjatywy:

 • Sea Watch – prowadzi operacje poszukiwawczo-ratownicze na Morzu Śródziemnym;
 • Lesvos Solidarity – prowadzi na Lesbos szereg działań skierowanych do uchodźców i uchodźczyń, m.in obóz dla osób szczególnie zagrożonych naruszeniami praw człowieka;
 • Still I Rise – prowadzi centrum edukacyjne dla małoletnich na wyspie Samos;
 • Samos Volunteers – prowadzi centrum dla uchodźców oraz działania edukacyjne dla uchodźców na wyspie Samos;
 • Project Armonia – prowadzi restaurację dla uchodźców na wyspie Samos;
 • Home for All – daje pożywienie, wsparcie i troskę uchodźcom z obozu Moria;
 • Starfish Foundation – Help for refugees on Lesvos – wsparcie uchodźców na Lesbos;
 • Greek Forum of Refugees – sieć organizacji i nieformalnych inicjatyw na rzecz integracji uchodźców w Grecji;
 • Rowing Together;
 • Fresh Response (Sarajevo) – wsparcie wolontariuszy dla uchodźców na Szlaku Bałkańskim.

Wędka, a nie ryba

Wolisz dać komuś możliwość samodzielnego zarobkowania? Proszę bardzo – zrób zakupy w sklepie prowadzonym przez uchodźców, odwiedź restaurację, która ich zatrudnia albo kup coś z rękodzieła. Zyskasz coś pysznego albo ładną rzecz – pomożesz komuś samodzielnie zarobić na życie.

Polecamy:

Jeśli jesteś pracodawcą:

Zatrudnij uchodźcę albo uchodźczynię. Uchodźcy nie potrzebują żadnych zezwoleń na podjęcie pracy – proces zatrudnienia jest taki sam, jak w przypadku Polaków. Nie ma żadnych dodatkowych formalności. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszelkie wątpliwości, lub przyjdź na spotkanie z doradcą w Fundacji Polskie Forum Migracyjne.

Jeśli masz czas i chęć na wolontariat:

Pomyśl, co umiesz robić najlepiej i podziel się tymi umiejętnościami z uchodźcami. Dołącz do ekip wolontariuszy, które wspierają konkretne rodziny. Na przykład inicjatywa Chlebem i Solą poszukuje wolontariuszy do edukacyjnego wsparcia dzieci uchodźców. Ty poświęcasz trzy godziny w tygodniu, dziecko zyskuje nowy start. Stowarzyszenie Interwencji Prawnej poszukuje wolontariuszy-tłumaczy, którzy m.in. pomagają uchodźcom w załatwianiu spraw w urzędach, szpitalach, załatwianiu rozmaitych codziennych spraw.

Jeśli masz wolne mieszkanie lub pokój:

Udostępnij je uchodźcom! Osobie z innego kraju trudno znaleźć lokum. Bezpieczne mieszkanie to podstawa. Chcesz udostępnić swoje mieszkanie i nie wiesz jak znaleźć zainteresowanego uchodźcę? Napisz do Chlebem i Solą!

Jeśli chcesz zabrać głos:

Masz pole do popisu. Wesprzyj inicjatywę na rzecz uchodźców, podpisz apel w ich sprawie. Wiele takich inicjatyw prowadzi Amnesty International. Podpisz i udostępnij znajomym. Każdy głos jest ważny. Jeśli jesteś jedyną osobą w Twoim środowisku, która chce pomóc uchodźcy – zrób to. Jeśli możesz zgromadzić wokół tematu całą ekipę – super. Dołącz do sieci Amnesty ALERT by otrzymywać Pilne Akcje.

Może poniesiesz kaganek oświaty?

Możesz sprawić, że więcej osób dowie się o sytuacji uchodźców. Zorganizuj akcję publiczną, spotkanie, albo warsztat. Chciałbyś/chciałabyś to zrobić ale nie wiesz jak? Możesz dołączyć do grup lokalnych Amnesty International, działających w całej Polsce w których znajdziesz wsparcie i inspirację do działania.

Tu znajdziesz instrukcję, jak spotkanie możesz zorganizować samodzielnie: uchodzcy.info/uswiadamiaj-i-informuj/zorganizuj-spotkanie

Jeśli jesteś sąsiadem, koleżanką uchodźcy czy uchodźczyni albo spotkasz ją/jego przypadkowo:

Bądź życzliwym człowiekiem. Uśmiech, ciepłe słowo potrafią dać energię na cały dzień. Uchodźcy potrzebują mieszkań, pracy, szkół dla dzieci i pieniędzy na zakupy, psychologów, aby zwalczyć swoje traumy, prawników i doradców. Nade wszystko potrzebują jednak już się nie bać, czuć się bezpiecznie, poznać nowych znajomych i znaleźć nowych przyjaciół. Czy nie tego i Tobie potrzeba do szczęścia? Jeśli masz inny pomysł – zapraszamy, napisz maila, zadzwoń. Nasze organizacje wspierają uchodźców wiele lat. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

72256