Egipt: Chat wykorzystany jako dowód – Amnesty International

Egipt: Chat wykorzystany jako dowód

17 lutego 2003 sąd apelacyjny w Kairze podtrzymał wyrok 15 miesięcy więzienia wydany na Wissam Tawfiq Abyad. Amnesty International uznaje Wissam Tawfiq Abyad za więźnia sumienia uwięzionego wyłącznie z powodu faktycznej lub domniemanej orientacji seksualnej.

Podczas zdawania sprawozdania przed Komitetem Praw Człowieka ONZ w październiku 2002 roku przedstawiciel Egiptu powiedział, że: -homoseksualizm nie jest przestępstwem kryminalnym-. Jednakże trwające procesy i aresztowania osób zatrzymanych wyłącznie ze względu na ich faktyczną lub domniemaną orientację seksualną wskazują, iż zarzut -notorycznej rozpusty- jest w dalszym ciągu używany do kryminalizacji dobrowolnych stosunków homoseksualnych dokonywanych w miejscach prywatnych.

W ostatnim roku kilkakrotnie zdarzały się przypadki oskarżania o homoseksualizm mężczyzn, aresztowanych po tym, jak umówili się przez Internet na spotkanie z ludźmi, którzy okazywali się tajnymi agentami lub policyjnymi informatorami. W takich właśnie okolicznościach 25 stycznia 2002 roku w Kairze został aresztowany Zaki Sayid ‘Abd al.-Malak. 7 lutego został skazany na trzy lata więzienia za -notoryczną rozpustę-. Sąd apelacyjny podtrzymał ten wyrok. Prawdopodobnie Zaki Sayid ‘Abd al.-Malak był torturowany.

Napisz list, wzywający do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Wissam Tawfiq Abyad, Zaki Sayid Zaki ‘Abd al-Malak oraz innych osób, uwięzionych wyłącznie z powodu faktycznej lub domniemanej orientacji seksualnej.

Wyślij apel do:

Prezydent Egiptu

His Excellency,
President Mohammad Hosni Mubarak,
‘Abedine Palace,
Cairo,
Egypt.
Fax: + 202 390 1998.
E-mail: webmaster@presidency.gov.eg

Ambasador HAMDI SANAD LOZA

Ambasada Egiptu
ul. Alzcka 18, 03-972 WARSZAWA
Fax (22)6179058
E-mail: embassyofegypt@zigzag.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

5046