Egipt: Czas na szczególną ostrożność i powściągliwość – Amnesty International

Egipt: Czas na szczególną ostrożność i powściągliwość

W związku z obaleniem prezydenta Mursiego w Egipcie, Amnesty International wzywa siły bezpieczeństwa, w tym armię, do zrobienia wszystkiego, co w ich mocy, by chronić prawa człowieka i bezpieczeństwo wszystkich osób w tym kraju - niezależnie od ich przynależności politycznej.

Siły zbrojne i policja w Egipcie mają dobrze udokumentowane przypadki łamania praw człowieka, które nie mogą się powtórzyć. Armia oświadczyła, że poradzi sobie z każdym aktem przemocy z “najwyższą siłą i determinacją”.

– W chwili wielkiego napięcia i zawieszenia konstytucji ważniejszym niż kiedykolwiek staje się wypełnienie przez armię obowiązków Egiptu wynikających z międzynarodowego prawa praw człowieka – podkreśla Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International.

– W Egipcie doszło już do ataku na prawo do wolności wypowiedzi. Kilka kanałów telewizyjnych, które popierały prezydenta, zostało uciszonych, a ich personel według doniesień natychmiast po przewrocie został aresztowany. W obawie przed możliwymi represjami i zemstą na zwolennikach prezydenta Morsiego, w tym niepokojącym nasileniem się zamieszek i przemocy seksualnej wobec kobiet, to czas na szczególną ostrożność.

– Nikt nie powinien być karany za pokojowe korzystanie z prawa do wolności wypowiedzi, zgromadzeń czy stowarzyszania się. Każda aresztowana osoba powinna zostać oskarżona pod zarzutem popełnienia określonego przestępstwa wobec prawa – w przeciwnym razie powinna zostać wypuszczona. Natomiast siły bezpieczeństwa powinny powstrzymać się od używania niepotrzebnej i nadmiernej siły – powiedział Salil Shetty.

Amnesty International ma obecnie w Egipcie obserwatorów i monitoruje sytuację.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

1795