Egipt: Ponad 500 osób skazanych na śmierć w groteskowym wyroku – Amnesty International

Egipt: Ponad 500 osób skazanych na śmierć w groteskowym wyroku

Według doniesień państwowych mediów podczas jednej porannej rozprawy sąd kryminalny w Al-Minja skazał 529 zwolenników byłego Prezydenta Mohameda Morsiego na śmierć za ich rzekomy udział w zamieszkach, które miały miejsce w lipcu ubiegłego roku po jego obaleniu.
– To kolosalna niesprawiedliwość i te wyroki śmierci muszą zostać uchylone. Skazywanie na karę śmierci tylu osób podczas jednego procesu sprawia, że Egipt przewyższa roczną liczbę egzekucji w większości krajów świata – powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.
– To największe pojedyncze jednoczesne orzeczenie wyroków śmierci, jakie w ostatnich latach widzieliśmy nie tylko w Egipcie, ale I na całym świecie.
– Egipskie sądy łatwo karzą zwolenników Mursiego, ale ignorują ciężkie naruszenia praw człowieka popełniane przez służby specjalne. Podczas gdy tysiące zwolenników Mursiego pokutuje w więzieniu, nie było należytego śledztwa w sprawie śmierci setek protestujących. Zaledwie jeden funkcjonariusz policji może zostać zkazany na karę więzienia za śmierć 37 zatrzymanych osób.
– Bez niezależnych I bezstronnych procesów, które mogłyby wszystkim zapewnić prawdę i sprawiedliwość, wiele osób będzie pytać czy wymiar sprawiedliwości Egiptu ma w rzeczywistości cokolwiek wspólnego ze sprawiedliwością. Wykonywanie kary śmierci, niezależnie od okoliczności, jest zawsze niesprawiedliwe, a władze Egiptu powinny ogłosić moratorium na jej wykonywanie – z myślą o jej zniesieniu.
Władze Egiptu nie publikują informacji na temat wyroków śmierci i egzekucji, pomimo ponawianych przez lata apeli Amnesty International. Organizacja wie, że egipskie sądy w 2013 roku orzekły przynajmniej 109 wyroków śmierci, po 91 w 2012 roku I przynajmniej 123 w 2011. Ostatnia potwierdzona egzekucja miała miejsce w październiku 2011 roku, gdy powieszono mężczyznę za zabicie w styczniu 2010 roku sześciu koptyjskich chrześcijan i policjanta-muzułmanina.
***
27 marca 2014 roku o godzinie 10:00, w Klubokawiarni PAŃSTWOMIASTO na ul. Andersa 29 odbędzie się Konferencja prasowa związana z publikacją dorocznego RAPORTU O KARZE ŚMIERCI NA ŚWIECIE.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

1573