Egipt: zatonięcie łodzi z migrantami pokazuje pełnię tragedii uchodźców z Syrii – Amnesty International

Egipt: zatonięcie łodzi z migrantami pokazuje pełnię tragedii uchodźców z Syrii

W piątek łódź wioząca uchodźców z Syrii, zatonęła u wybrzeży Aleksandrii. Przynajmniej 12 osób zginęło. To jeszcze jeden przykład trudnych wyborów, na które muszą decydować się osoby uciekające przed konfliktem z Syrii, podkreśliła po tragedii organizacja Amnesty International.

– W czwartek 17 października Amnesty International publikuje raport o syryjskich uchodźcach w Egipcie i w tym momencie ma misję badawczą na miejscu. Z naszych badań wyłania się tragiczny obraz, w którym zatonięcie jednej łodzi, to jedynie część szerszej tragedii: uchodźcy syryjscy decydują się na jeszcze bardziej ryzykowne kroki, gdyż w Egipcie spotykają się z arbitralnymi zatrzymaniami, przetrzymywaniem w ośrodkach zamkniętych i narastającą wrogością – powiedział Sherif Elsayed-Ali, kierownik programu praw migrantów i uchodźców Amnesty International.

– Uchodźcy uciekają z Syrii, desperacko szukając schronienia w Egipcie. Niestety działania władz egipskich, zamiast skupiać się na zapewnieniu tym osobom bezpieczeństwa i nadziei na nowe życie, sprawiają, że uchodźcy decydują się jeszcze bardziej ryzykowne kroki i, by przekroczyć Morze Śródziemne, z narażeniem życia korzystają z pomocy przemytników – dodał Elsayed-Ali.

Z doniesień medialnych wynika, że z tonącego statku udało się uratować 100 osób. Zostali oni zabrani do bazy wojskowej, a następnie na komisariat policji w Aleksandrii. Nie wiadomo, co z nimi teraz stanie.
Według danych UNHCR cytowanych przez BBC tylko przez ostatnie 3 miesiące z Egiptu drogą morską próbowało się dostać do Europy 3400 migrantów i uchodźców.

Także w piątek u wybrzeży Lampedusy zatonęła kolejna łódź z migrantami. Płynęła ona z Tunezji do Włoch. To kolejne zatonięcia po wypadku z 3 października, gdy statek wiozący około 500 migrantów i potencjalnych uchodźców, głównie z Erytrei i Somalii, zatonął u wybrzeży Lampedusy. Zginęło wtedy 300 osób.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla represji wobec osób niosących pomoc

Powiązane tematy

Powiązany temat

“Nie odbierzecie nam wspomnień” najlepszym filmem o prawach człowieka na festiwalu Millennium Docs Against Gravity!

Powiązany temat

Armenia/Azerbejdżan: Konflikt o Górski Karabach przyczyną wieloletniego cierpienia osób starszych – nowe raporty 

Powiązany temat

Izrael/OTP: Rośnie liczba bezprawnych zabójstw i innych przestępstw. Apartheid Izraela wobec Palestyńczyków musi się skończyć

1711