Ekwador: Ochrona Praw Człowieka jest konieczna nawet w czasie stanu wyjątkowego. – Amnesty International

Ekwador: Ochrona Praw Człowieka jest konieczna nawet w czasie stanu wyjątkowego.

AI wypowiedziała się w tym tonie po deklaracjach prasowych nowego Ministra Obrony, Nelsona Herrery, który zapowiedział, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego ma zamiar wprowadzić stan wyjątkowy w miastach o wysokim wskaźniku przestępczości, takich jak Quito(stolica) i Guayaquil, zezwalając tym samym na współpracę wojska z policją .

-Władze mają obowiązek utrzymywać prawo i porządek- orzekła AI, ale stan wyjątkowy może być wprowadzony jedynie w sytuacjach zagrożenia bytu narodowego, zgodnie z postanowieniami Międzynarodowego Paktu o Prawach Politycznych i Obywatelskich ratyfikowanego przez Ekwador w roku 1969.

Z drugiej strony, -siły zbrojne i bezpieczeństwa, których zadaniem jest wprowadzanie środków nadzwyczajnych, powinny mieć jasność co do tego, że podstawowe prawa człowieka muszą być respektowane w każdej sytuacji- dodała międzynarodowa organizacja praw człowieka.

-Wiara, że można zagwarantować bezpieczeństwo jedynie przez ograniczenie praw innych jest niebezpiecznym złudzeniem. W rzeczywistości, nikt nie jest bezpieczny, bez pełnego poszanowania praw wszystkich-, podkreśliła organizacja.

AI przypomniała, że w latach 1999-2000 z prowincji Guayas objętej stanem wyjątkowym, napływały informacje o pozasądowych egzekucjach i torturach stosowanych przez siły bezpieczeństwa, a także o setkach osób zatrzymywanych a następnie zwalnianych bez postawienia zarzutów.

-W swoim dążeniu do utrzymania porządku publicznego, władze Ekwadoru nie powinny zapominać o swoim obowiązku poszanowania praw człowieka i powinny dać jasno do zrozumienia siłom porządkowym w strefach objętych stanem wyjątkowym, że nie będą tolerowane żadne działania łamiące te prawa- stwierdziła AI.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
5105