Etiopia: Liderzy opozycji i dziennikarze odzyskują wolność – Amnesty International

Etiopia: Liderzy opozycji i dziennikarze odzyskują wolność

AFR 25/018/2007
Amnesty International wyraziła nadzieję, iż posunięcie władz Etiopii będzie istotnym krokiem w kierunku większego poszanowania praw człowieka w tym kraju i zapewnienia ich trwałej ochrony w przyszłości.
Organizacja ponawia apel o uwolnienie dwóch innych więźniów sumienia, którzy czekają na rozpatrzenie swojej sprawy przez sąd w nadchodzącym tygodniu. Zarzuty usłyszeli razem z resztą działaczy, którzy odzyskali dziś wolność. W przeciwieństwie do nich, zdecydowali się jednak przedstawić argumenty na swoją obronę, w związku z czym rozprawa została przełożona na później. Czekające na proces osoby to działacze społeczeństwa obywatelskiego – Daniel Bekele i Netsanet Demissie, którzy nie są członkami CUD (Koalicja Jedności i Demokracji, ang. Coalition of Unity and Democracy). Innym więźniem sumienia, którego proces został odroczony jest Kifle Tigeneh, wybrany do parlamentu w 2005 r. Jego sprawa zostanie rozpatrzona w październiku.
38 działaczy zostało aresztowanych podczas demonstracji, zorganizowanych w akcie protestu przeciw oficjalnym wynikom wyborów parlamentarnych w 2005 r. Siły bezpieczeństwa zabiły wówczas 187 osób, a sześciu funkcjonariuszy policji straciło życie z rąk demonstrantów.
Dzięki łasce prezydenta odzyskali wolność i prawa polityczne. Wcześniej złożyli na ręce władz list, w którym znalazło się przyznanie do -błędów popełnionych zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo- w odniesieniu do wyborów z 2005 r.
Wśród uwolnionych działaczy znaleźli się liderzy CUD Hailu Shawel, Birtukan Mideksa, dr Berhanu Negga profesor Yakob Hailemariam, profesor Mesfin Woldemariam – założyciel Etiopskiej Rady Praw Człowieka i dziennikarz Andualem Ayele.
Tłumaczenie: Przemysław Pietraszek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3819