Fala egzekucji w Iranie: W ciągu 2 tygodni powieszono 40 osób – Amnesty International

Fala egzekucji w Iranie: W ciągu 2 tygodni powieszono 40 osób

– Skok w liczbie egzekucji przeprowadzonych w tym miesiącu w Iranie jest niepokojący. Podejmowane przez władze Iranu próby dokonania zmiany swojego wizerunku na arenie międzynarodowej są bez znaczenia, jeśli w tym samym czasie rośnie liczba egzekucji – powiedziała Hassiba Hadj Sahraoui, Zastępczyni Dyrektora Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Kara śmierci jest okrutną, nieludzką i poniżającą karą . Stanowi pogwałcenie prawa każdego człowieka do życia.
– Irańskie władze muszą pilnie podjąć kroki w celu zniesienia kary śmierci. Teoria o jej efekcie odstraszającym dla przestępców została już wielokrotnie obalona – podkreśliła Hassiba Hadj Sahraoui.
Od początku 2014 roku Amnesty International odnotowała 21 egzekucji, które zostały oficjalnie ogłoszone przez władze Iranu, a także 19 kolejnych egzekucji zgłoszonych przez wiarygodne źródła.
W tygodniu po 9 stycznia przeprowadzono w Iranie więcej egzekucji niż w całym styczniu.
Co najmniej jedna publiczna egzekucja została przeprowadzona 13 stycznia w Sirjan, prowincji Kerman w południowym Iranie. Powieszono osobę skazaną za morderstwo.
Publiczne egzekucje w Iranie są zazwyczaj przeprowadzane przy użyciu żurawi, które podnoszą skazaną osobę za stryczek na szyi w otoczeniu tłumu widzów .
Organizacja wzywa władze Iranu do natychmiastowego przyjęcia oficjalnego moratorium na wszystkie egzekucje i złagodzenie wszystkich wyroków śmierci. Irańskie władze muszą również zaprzestać wykonywania kary śmierci w tajemnicy.
Większość osób, które poddano egzekucji w Iranie, została skazana za rzekome przestępstwa narkotykowe. Zgodnie z międzynarodowymi standardami przestępstwa tego typu nie spełniają kryterium "najpoważniejszych przestępstw". W świetle irańskiego prawa antynarkotykowego nie ma rzeczywistej możliwości odwołania się od wyroku za przestępstwo narkotykowe, co stanowi naruszenie międzynarodowych zobowiązań Iranu do zapewnienia drogi odwoławczej.
-W Iranie przestępstwa narkotykowe są rozpatrywane w Sądach Rewolucyjnych, które rzadko działają zgodnie z międzynarodowymi standardami. W praktyce ludzie skazywani są w Iranie na egzekucję po niesprawiedliwych procesach, co jest nie do przyjęcia – powiedziała Hassiba Hadj Sahraoui.
Procesy przed Sądami Rewolucyjnymi często odbywają się za zamkniętymi drzwiami a sędziowie maja prawo w określonych przypadkach ograniczyć prawnikom kontakt z oskarżonym podczas śledztwa.
Amnesty International sprzeciwia się karze śmierci we wszystkich przypadkach bez wyjątku.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

1636