Federacja Rosyjska: Amnesty International wzywa do wszczęcia niezależnego śledztwa w sprawie śmierci czeczeńskiego bojownika – Amnesty International

Federacja Rosyjska: Amnesty International wzywa do wszczęcia niezależnego śledztwa w sprawie śmierci czeczeńskiego bojownika

Salman Radujew został znaleziony martwy w swojej celi w więzieniu o zaostrzonym rygorze, gdzie odbywał karę dożywotniego więzienia za swój udział we wzięciu ponad 2 tys. zakładników w 1996 r.

-Ze względu na szeroko rozpowszechnione stosowanie tortur i znęcanie się w rosyjskich więzieniach, musi być przeprowadzone niezależne śledztwo w celu dokładnego wyjaśnienia przyczyny zgonu Salmana Radujewa-, stwierdziła organizacja.

Tło wydarzeń

Salman Radujew został skazany za wzięcie zakładników w republice Dagestanu w 1996 r., co pociągnęło za sobą ok. 80 ofiar śmiertelnych. Dwa miesiące po tym wydarzeniu został on poważnie ranny podczas skierowanej przeciwko niemu próby zabójstwa i przeszedł poważną operację plastyczną twarzy. Radujew został schwytany przez rosyjskie służby bezpieczeństwa w 2000 r. Wedle doniesień, na krótko przed śmiercią był on przesłuchiwany przez władze rosyjskie w związku ze sprawą ekstradycji czeczeńskiego polityka Ahmeda Zakajewa.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

5113