Federacja Rosyjska: Dziennikarze ofiarami swojej działalności na rzecz praw człowieka – Amnesty International

Federacja Rosyjska: Dziennikarze ofiarami swojej działalności na rzecz praw człowieka

AI Index: EUR 46/044/2006

Stanisław Dmitriewski

Stanisław Dmitriewski jest dyrektorem wykonawczym Towarzystwa Przyjaźni Rosyjsko-Czeczeńskiej oraz redaktorem naczelnym gazety -Prawo zaszczita- (-Obrona praw-, gazeta poświęcona prawom człowieka) w Niżnym Nowogrodzie. W lutym 2006 roku został skazany za opublikowanie apeli nieżyjącego już lidera separatystów czeczeńskich Asłana Maschadowa i jego wysłannika Achmeda Zakajewa. Krytykowani oni rolę Moskwy w konflikcie czeczeńskim. Dmitriewski został skazany za -nawoływanie do nienawiści lub wrogości-. Amnesty International uważa jednak, że żaden z dwóch zamieszczonych w gazecie apeli nie nawoływał ani do wrogości, ani nienawiści, ani też do jakiejkolwiek formy przemocy.
 
Oksana Czełyszewa

Oksana Czełyszewa jest zastępcą dyrektora wykonawczego Towarzystwa Przyjaźni Rosyjsko-Czeczeńskiej, a także wydawcą w Rosyjsko-Czeczeńskiej Agencji Informacyjnej i gazecie -Prawo zaszczita-. Wraz ze Stanisławem Dmitriewskim padła ofiarą nękania i nadużyć. W ostatnich latach w jej rodzinnym Niżnym Nowogrodzie kolportowano ulotki, w których obrońców praw człowieka nazywano -zdrajcami- i pomocnikami -terrorystów-. Milicja rozpoczęła dochodzenie w sprawie ulotek, ale nie odnalazła winnych.
 
Andriej Babicki

W styczniu 2000 roku w Czeczenii rosyjskie władze wojskowe miały aresztować Andrieja Babickiego, korespondenta Radia Swoboda. Po tygodniach spekulacji na temat jego miejsca pobytu i tego, czy w ogóle żyje; Babicki objawił się 25 lutego 2000 roku w Dagestanie (Federacja Rosyjska). Zwolniono go po interwencji Władimira Putina pełniącego wówczas obowiązki prezydenta. Babicki powiedział Amnesty International, że w areszcie widział, jak funkcjonariusze rosyjskich służb bezpieczeństwa torturują i brutalnie traktują zatrzymanych. AI obawia się, że aresztowanie Babickiego było próbą uciszenia go. Jego relacje z rosyjskich ataków na ludność cywilną podczas trwającego w Czeczenii konfliktu miały rosyjskich wojskowych doprowadzić do wściekłości, tak że oskarżyli go o pro-czeczeńskość.
 
Łarysa Judina

Łarysa Judina była wydawcą gazety -Sowieckaja Kałmykia Siegodnia-. 8 czerwca 1998 roku na przedmieściach Elisty, stolicy rosyjskiej republiki Kałmucji, znaleziono jej ciało. Miała wiele zadanych nożem ran i pękniętą czaszkę. Członkowie liberalnej partii Jabłoko, do której należała Judina, a także inni członkowie opozycji i obrońcy praw człowieka utrzymywali, że to morderstwo miało podłoże polityczne. Łarysa Judina często krytykowała prezydenta Kałmucji Kirsana Iliumżinowa, zarzucając mu w swoich artykułach korupcję.
 

Tłumaczenie: Małgorzata Lamperska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4066