Federacja Rosyjska: Ludność cywilna celem i ofiarą ostatniej fali ataków – Amnesty International

Federacja Rosyjska: Ludność cywilna celem i ofiarą ostatniej fali ataków

Media donoszą, iż w Biesłanie (Północna Osetia) uzbrojeni napastnicy przetrzymują do 150 uczniów, rodziców i dzieci. Podobno straszyli ich wysadzeniem szkoły w powietrze, jeśli milicja i wojsko przypuszczą na nią szturm. Krążą opinie, że napastnicy żądają wycofania wojsk rosyjskich z Czeczenii.
 
31 sierpnia atak bombowy na jednej ze stacji moskiewskiego metra zabił co najmniej 9 osób, ranił jeszcze więcej; 24 sierpnia w wyniku eksplozji dwóch samolotów pasażerskich życie straciło 89 osób. Odpowiedzialność za te ataki przyjęła grupa nazywająca siebie Brygadami Islambulego. Zagroziła ona następnymi atakami -do czasu, kiedy skończy się mordowanie naszych braci muzułmańskich w Czeczenii-.
 
Amnesty International stanowczo potępia celowe atakowanie ludności cywilnej, w tym także dzieci, które szły do szkoły pierwszego dnia po wakacjach. Ich życiu grozi niebezpieczeństwo, a ich prawa człowieka ewidentnie zignorowano.
 
-Branie zakładników jest nie do przyjęcia w żadnych okolicznościach i nigdy nie można go usprawiedliwić. Ci, którzy popełniają takie zbrodnie, łamią międzynarodowe prawo humanitarne, w szczególności art. 3 konwencji genewskich, i powinni zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości-, oświadczyła dziś Amnesty International.
 
-Wzywamy do natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia zakładników, bez wyrządzenia im żadnej krzywdy-.
 
-Rząd Rosji ma obowiązek ochrony swoich obywateli i pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców tego typu aktów przemocy. Wzywamy władze do zapewnienia, iż każde użycie siły i broni palnej będzie w pełni zgodne z międzynarodowymi standardami i nie zagrozi życiu ani bezpieczeństwu zakładników- oświadczyła Amnesty International.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4697