Federacja Rosyjska: Nie ma końca poważnym nadużyciom praw człowieka na Północnym Kaukazie – Amnesty International

Federacja Rosyjska: Nie ma końca poważnym nadużyciom praw człowieka na Północnym Kaukazie

AI Index: EUR 46/038/2005
 
Organizacja praw człowieka publikuje szczegóły pogwałceń prawa udokumentowane przez wysłanników organizacji, którzy wrócili z tego rejonu w zeszłym tygodniu. Ich wnioski są dziś ujawniane równocześnie w Londynie, Brukseli i Moskwie poprzedzając przyszłotygodniowy szczyt UE-Rosja, mający się odbyć w Londynie we wtorek, 4 października 2005 r.
 
W swoim oświadczeniu Amnesty International twierdzi, że zauważyła nową tendencję w nadużyciach praw człowieka na Północnym Kaukazie. Ludzie są podobno przypadkowo aresztowani, a następnie przetrzymywani w odosobnieniu, gdzie narażeni są na tortury i maltretowanie. Celem takiego postępowania jest wydobycie od nich zeznań, w których przyznają się oni do zbrodni, których w rzeczywistości nie popełnili. Gdy już podpiszą -zeznanie- są przewożeni do innej izby zatrzymań, a tam maja dostęp do prawnika przez siebie wybranego oraz rodziny. Jednakże zeznania są wystarczającym -dowodem- aby doprowadzić do skazania podejrzanego.
 
Amnesty International uważa, że Unia Europejska, jako kolektywne ciało, jest zobowiązana stać na straży podstawowych praw człowieka i nie może ignorować tych informacji. Organizacja nawołuje premiera Wielkiej Brytanii Tony Blaira, reprezentującego prezydencję UE na przyszłotygodniowym szczycie, aby wyraźnie zaznaczył rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi, iż tortury i -zniknięcia- mężczyzn i kobiet są niedopuszczalne i muszą się skończyć.
 
Amnesty International apeluje również do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o wydanie oświadczenia dla UE oraz o publiczne zapewnienie, iż jego rząd podejmie natychmiastowe kroki w celu zaprzestania nadużyć. Ma on także zapewnić przeprowadzenie skutecznych dochodzeń i oskarżenia osób podejrzanych o popełnienie przestępstw, jak również ma potwierdzić zobowiązanie Federacji Rosyjskiej do przestrzegania międzynarodowych standardów praw człowieka.
 
Amnesty International apeluje do władz rosyjskich o:

  • Przeprowadzenie skutecznych dochodzeń i procesów w sprawach dotyczących pogwałcania praw człowieka na Północnym Kaukazie;
  • Zapewnienie, że prawne organy ścigania stosują się do międzynarodowego prawa podczas zatrzymań;
  • Podjęcie konkretnych kroków w celu zajęcia się sprawą osób zaginionych oraz tajemniczych zniknięć, zwłaszcza poprzez wprowadzenie skutecznych systemów identyfikacji i oznaczania znalezionych ciał, jak również o publiczne ujawnienie tych informacji;
  • Zapewnienie przyjęcia na drodze konsensusu oraz ratyfikowania Międzynarodowej Konwencji Ochrony Wszystkich Ludzi przed Przymusowymi Zniknięciami.

 
Informacja Amnesty International: -Tortury, -zniknięcia- i rzekome nieuczciwe procesy na rosyjskim Północnym Kaukazie- dostępna na stronach http://www.amnesty.org oraz http://www.amnesty-eu.org
 
Wspólna konferencja prasowa dla Amnesty International i Memorial Human Rights Centre (MHRC) jest zaplanowana na dzisiaj, na godzinę 7.00 GMT (11.00 czasu moskiewskiego), 30 sierpnia 2005 r.. Na tej konferencji Amnesty International opublikuje swoje informacje, a MHRC prześledzi dokumentację rosyjskiego rządu w sprawie wprowadzenia decyzji Europejskiego Sądu Praw Człowieka w sprawie Czeczenii.

            Wysłannicy Amnesty International Victoria Webb i Friederike Behr, którzy przeprowadzili misję w Inguszetii, będą osiągalni dla mediów w Londynie w poniedziałek, 3 października 2005 roku. Wtedy też możliwy będzie dostęp do audiowizualnych materiałów zgromadzonych przez nich w czasie misji.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

4280