Federacja Rosyjska: Służby bezpieczeństwa zagrażają organizacji praw człowieka – Amnesty International

Federacja Rosyjska: Służby bezpieczeństwa zagrażają organizacji praw człowieka

            Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa około piątej po południu urządzili nalot na biura organizacji w Niżnym Nowogrodzie. Zabrali dokumenty zawierające kontakty do wszystkich pracowników wydawanej przez Towarzystwo gazety. Wśród nich mogą być informacje o ośmiu pracownikach mieszkających w Czeczenii.
            FSB zabrała również dokumenty potwierdzające rejestrację pisma oraz kilka wydań gazety.
           Wcześniej tego dnia regionalny oddział FSB w Niżnym Nowogrodzie wezwał na przesłuchanie Stanisława Dmitriewskiego, przewodniczącego Towarzystwa Przyjaźni Rosyjsko-Czeczeńskiej.
           FSB uważa podobno, że Stanisław Dmitriewski jest świadkiem w sprawie karnej dotyczącej materiałów opublikowanych w wydawanej przez Towarzystwo gazecie -Prawozaszczita-. Szczegóły sprawy są niejasne, ale wydaje się, że dotyczy to publikowania oświadczeń opozycjonistów czeczeńskich, m.in. Asłana Maschadowa i jego wysłannika do Wielkiej Brytanii Ahmeda Zakajewa.
           Amnesty International zauważa niepokojący trend władz rosyjskich do atakowania obrońców praw człowieka, działaczy i niezależnych dziennikarzy, a w niektórych przypadkach – do poważnego nękania ich, uprowadzania i zabijania.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4532