Federacja Rosyjska: Sprawa Hedy Kungajewej – Amnesty International

Federacja Rosyjska: Sprawa Hedy Kungajewej

Budanow przyznał, że zadusił Hedę Kungajewę na śmierć, potwierdziła to sekcja zwłok. Ta sama sekcja, przeprowadzona przez anatomopatologa z Ministerstwa Obrony i zbadana później przez Amnesty International, wykazała, że Heda Kungajewa została na krótko przed śmiercią zgwałcona. Nikogo jednak o to nie oskarżono.

Pułkownika Budanowa aresztowano 30 marca 2000. Jego proces, odwlekany kilkakrotnie z powodu orzeczeń psychiatrów, rozpoczął się w lutym 2001. W trakcie śledztwa Budanow przyznał się do zamordowania Hedy Kungajewej, oświadczył jednak, że udusił ją w stanie -tymczasowej niepoczytalności-.  Badający go wcześniej psychiatrzy ustalili, że jest zdrowy psychicznie i może odpowiadać za swe czyny. Późniejsze badanie, zlecone przez sąd, zostało przeprowadzone w państwowym Instytucie Serbskim, krytykowanym w czasach radzieckich za uznawanie za chorych psychicznie osób niewygodnych dla władzy. Instytut potwierdził, że Budanow był -czasowo niepoczytalny-.

31 grudnia 2002 Sąd Wojskowy Północnego Kaukazu orzekł, że Jurij Budanow nie jest winny morderstwa i nakazał przeniesienie go do szpitala psychiatrycznego. Wyrok skrytykowali rosyjscy obrońcy praw człowieka twierdząc, że nie jest -ani uczciwy, ani sprawiedliwy-.

Nowy proces rozpoczął się po apelacji, 25 lipca 2003. Sąd uznał, że Budanow jest winny porwania i zamordowania Hedy Kungajewej i skazał go na 10 lat pozbawienia wolności.

Pułkownik Budanow jest najwyższym rangą wojskowym działającym w Czeczenii, którego skazano za poważne zbrodnie przeciwko cywilnej ludności Czeczenii.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

4787