Filipiny: potrzebne pełne śledztwo w sprawie morderstwa trzech dziennikarzy – Amnesty International

Filipiny: potrzebne pełne śledztwo w sprawie morderstwa trzech dziennikarzy

-Nalegamy by rząd Filipin podjął natychmiastowe kroki w celu przeprowadzenia pełnego i niezależnego śledztwa w każdej z tych spraw,- oświadcza Amnesty International, dodając, że: -świadkowie, rodziny oraz pozostałe osoby zaangażowane w śledztwo powinny być chronione przed zastraszaniem i odwetem-.

-Wyniki śledztwa muszą być upublicznione a winni postawieni przed sądem,- podkreśliła międzynarodowa organizacja praw człowieka.

W kwietniu, Benjaline Hernandez, wiceprezes the College Editors’ Guild na Mindanao, Deputowany Sekretarz Generalny biura organizacji praw człowieka Karapatan z południowego Mindanao został zamordowany z trzema towarzyszami podczas zbierania informacji w Dolinie Arakan.

W maju, Edgar Damalerio, komentator radia dxKP w Pagadian City i redaktor naczelny Zamboanga Scribe został zastrzelony prowadząc samochód w drodze z pracy do domu. Był on znany z publikowania artykułów na temat oficjalnej korupcji w swoim rejonie.

W sierpniu,Sonny Alcantara, prezenter telewizyjny i wydawca lokalnej gazety Kokus został zabity strzałem w głowę podczas jazdy na motocyklu w San Pablo City. Pisał artykuły krytykujące poprzedniego burmistrza miasta.

-W żadnej z tych spraw wyniki dochodzenia nie zostały podane do publicznej wiadomości ani żaden sprawca nie został postawiony przed sądem- oświadczyła AI.

W sprawie Edgara Damalerio dwóch świadków zostało zabitych a jego rodzina cały czas otrzymuje groźby, pomimo opuszczenia Pagadian City z powodu obawy o swoje bezpieczeństwo.

Pomimo istnienia, na Filipinach, konstytucyjnych i prawnych zabezpieczeń stworzonych w celu ochrony praw człowieka i zapewnienia sprawiedliwego procesu, Amnesty International jest poważnie zaniepokojona atmosferą utrzymującej się bezkarności.

-Aby stawić czoło bezkarności i zapewnić, że wszyscy odpowiedzialni za te morderstwa (włączając w to zabójców i osoby, które wydały im takie rozkazy) będą odpowiadać przed sądem, konkretne środki muszą być podjęte,- uważa Amnesty International.

-Aby pokonać bezkarność i zapobiec pojawianiu się dalszych naruszeń praw człowieka, koniecznością jest, by rząd wyraźnie dał do zrozumienia, że sprawiedliwość tyczy się wszystkich i że sprawcy będą oskarżeni bez względu na swoją pozycję i posiadane wpływy,- dodała organizacja.

Tło sprawy

Filipiny są znane jako region tętniącej życiem prasy a mimo to, paradoksalnie, jest bardzo niebezpiecznym miejscem do pracy dla dziennikarzy. Od 2000 roku co najmniej ośmiu dziennikarzy zostało zabitych a także donoszono o licznych brutalnych atakach i zastraszaniu.

Śmierć Benjaline Hernandez, Edgar Damalerio and Sonny Alcantara zdaje się być elementem cyklu niewyjaśnionych przypadków przemocy w stosunku do dziennikarzy. The Overseas Press Club of America donosi, że od 1986 roku 38 dziennikarzy zostało zamordowanych i że żadnych sprawców nie uznano za winnych w tych sprawach.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
5118