Filipiny: Rozprawa w senacie powinna być pierwszym krokiem w walce z torturami – Amnesty International

Filipiny: Rozprawa w senacie powinna być pierwszym krokiem w walce z torturami

Rozpoczęte w tym tygodniu śledztwo w sprawie stosowania przez policję tortur prowadzone w filipińskim senacie to szansa na położenie kresu powszechnej praktyce tortur i kulturze bezkarności, powiedziała Amnesty International.

Wspólne przesłuchanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Porządku Publicznego, które ma miejsce dziś, 14 stycznia, zostało ogłoszone jako bezpośredni skutek raportu Amnesty International na temat tortur stosowanych przez policję na Filipinach, Ponad prawem: stosowanie tortur przez policję na Filipinach, opublikowanego w grudniu 2014 roku.

– Przesłuchanie może być pierwszym krokiem w kierunku rozwiązania problemu powszechnego stosowania tortur na Filipinach. Praktycznie nikt w areszcie nie jest bezpieczny, a funkcjonariusze wciąż unikają konsekwencji – powiedział Richard Bennett, dyrektor Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku, który będzie zeznawał na rozprawie.

– Jesteśmy zadowoleni, że rząd pokazuje, że traktuje ten problem poważnie. Po przesłuchaniu w senacie muszą nastąpić kolejne konkretne działania. Filipiny mają teraz okazję stać się liderem w zakresie praw człowieka w regionie i sprawić, że obecne działania będą początkiem końca tortur.

Raport Ponad prawem ujawnia, że słaba implementacja prawa prowadzi do tego, że w rzeczywistości policjanci pozostają bezkarni. Mimo że Filipiny ratyfikowały dwa kluczowe traktaty przeciwko torturom, wykorzystywanie elektrowstrząsów, podtapiania, symulowania egzekucji, ale także duszenie, bicie i gwałcenie w celu uzyskania zeznań jest wciąż częstą praktyką w tym kraju. Uchwalona pięć lat temu ustawa wprowadzała dalsze rozwiązania mające położyć kres torturom, jednak do tej pory nikt nie został na jej mocy skazany.

– Stworzenie profesjonalnych służb policyjnych, do których społeczeństwo ma zaufanie, to duże wyzwanie. Nie ma jednego, szybkiego rozwiązania. Potrzebne są zarówno odpowiednie przepisy, wola polityczna, jak i wystarczające środki i możliwości rozwoju zawodowego – fragmentaryczne podejście po prostu nie działa – powiedział Richard Bennett.

– Najważniejszym elementem reformy powinno być pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. Filipiński senat może i powinien przeprowadzić analizę istniejących organów odpowiedzialnych za rozliczanie łamania praw człowieka w celu wprowadzenia dwóch niezależnych systemów: monitoringu ośrodków detencji oraz ścigania nadużyć policji.

Przesłuchanie w senacie odbywa się dzień przed pierwszą wizytą papieża Franciszka na Filipinach. Papież krytykuje stosowanie tortur, nazywając je “ciężkim grzechem”.

– Społeczeństwo Filipin cieszy się na wizytę papieża. Nie ma lepszego sposobu na uczczenie jego wizyty niż podjęcie działań na rzecz zapobiegania tortur. Sam papież Franciszek podejmował ten temat wielokrotnie – dodaje Richard Bennett.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

1253