Film BIRMA VJ Andersa ?stergaarda otrzymał nagrodę Amnesty International na Planete Doc Review. – Amnesty International

Film BIRMA VJ Andersa ?stergaarda otrzymał nagrodę Amnesty International na Planete Doc Review.

W konkursie wzięło udział 10 filmów dokumentalnych nagradzanych na największych festiwalach filmowych na świecie. Jury konkursu Amnesty International w składzie: krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, reżyser filmowy David Solomon oraz dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadaždin tak uzasadniło swój wybór:

-Film Birma VJ w reżyserii Andersa Ostergaarda otrzymał Nagrodę Amnesty International za unikalny obraz ulicznych protestów w Birmie w 2007 roku i niezwykłą dynamikę, która pozwala widzom oczami protestujących mieszkańców Birmy ujrzeć brutalną odpowiedź władz na bunt mnichów. Nagrywający dokumentując to niezwykłe świadectwo ryzykują dla nagrań swoje życie i nie raz je tracą. Ten film jest wyjątkowym dokumentem, gdzie podręczna kamera jest narzędziem walki o wolność i jedynym sposobem, aby obraz i głos przedostały się zza murów reżimu. Film skierowany jest do ludzi niekoniecznie zainteresowanych na co dzień Birmą czy filmami dokumentalnymi, dzięki temu ma ogromną możliwość wywarcia wpływu na szeroką publiczność.-

Film Andersa -stergaarda -Birma VJ- (Norwegia /Szwecja /Dania /Wielka Brytania; 2008, 84 min.) to reportaż, który jest zbiorem nagrań niezależnej sieci korespondentów, utworzonej w reakcji na zamieszki uliczne w 2007 roku. Birma, kraj zamknięty dla zagranicznych mediów, została tu ukazana we wstrząsającym nagraniu wysłanym do zachodnich telewizji, w akcie desperacji i wołania o pomoc młodych ludzi, którzy byli świadkami brutalnych morderstw na ulicy własnego kraju.

Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa
tel/fax: (22) 827 60 00
tel. kom. +48 691 357 935

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3098