Film ?Gwałt na wojnie? zdobył nagrodę Amnesty International na festiwalu Planete Doc Review – Amnesty International

Film ?Gwałt na wojnie? zdobył nagrodę Amnesty International na festiwalu Planete Doc Review

Jury w składzie:

  • Draginja Nadaždin (przewodnicząca) – dyrektorka Amnesty International Polska
  • Tadeusz Sobolewski – krytyk filmowy
  • Mirosław Chojecki – producent, wykładowca

postanowiło przyznać NAGRODĘ AMNESTY INTERNATIONAL i 3000 euro filmowi -Gwałt na wojnie- w reż. Ilse i Femke van Velzen.
Jury doceniło subtelność, z jaką film opowiada o wojennych zbrodniach gwałtu, dokonywanych na tysiącach kobiet podczas wojny w Republice Konga. Film jest poruszającym zapisem procesu pojednania, w którym ważną rolę odgrywa obecność kamery. Opowiadając o zbrodniach, reżyserki nie poprzestają na opisie sytuacji, poszukują rozwiązań, które pozwolą na odzyskanie poczucia godności przez ofiary i sprawców.
Wyróżnienie otrzymał film -Kowboje z Indii- zrealizowany przez Simona Chambersa. Jest to osobista, wciągająca relacja niezależnego reportera, podróżującego przez ubogi stan Indii, gdzie wielki koncern buduje kopalnię, która demaskuje współczesne formy społecznej eksploatacji, a równocześnie ukazuje odpowiedzialność reportera – poszukiwacza prawdy – wobec miejscowych ludzi, którzy mu z narażeniem życia pomagają.

/KONIEC

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2724