" /> Film o Białoruskim Wolnym Teatrze najlepszym dokumentem o prawach człowieka na Planete+ Doc – Amnesty International

Film o Białoruskim Wolnym Teatrze najlepszym dokumentem o prawach człowieka na Planete+ Doc

Dokument "W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele" w reżyserii Madeleine Sackler zdobył nagrodę Amnesty International na 11. Planete+ Doc Film Festival.<br /> <br />

Nagrodę oraz 3000 euro przyznało jury w składzie:
Draginja Nadaždin (przewodnicząca) – dyrektorka Amnesty International;
Mirosław Chojecki – wykładowca, producent, reżyser, scenarzysta;
Tadeusz Sobolewski – krytyk filmowy, publicysta Gazety Wyborczej.
Ponadto jury przyznało również dwa wyróżnienia dla filmów: Podejrzany: Ai Weiwei Andreasa Johnsena o chińskim artyście i dysydencie oraz Sztuka i rewolucja Marco Wilmsa o artystach biorących udział w egipskiej rewolucji.
W uzasadnieniu przyznania nagrody filmowi W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele jury napisało: “Film o nielegalnym Białoruskim Wolnym Teatrze pokazuje przekonywujący obraz codzienności pod autorytarnym reżymem, który boi się sztuki mówiącej o wolności, a szczególnie ludzi, którzy ją tworzą. Skazani na banicję artyści odnajdują jednak sposób aby kontynuować swoją walkę, a film daje im dodatkową szansę aby zagrać przed publicznością, co na co dzień białoruskie władzę starają się im odebrać. Pomimo tragicznych losów swoich bohaterów, ten film zachęca do akcji i daje nadzieję”.
Białoruski Wolny Teatr to undergroundowa grupa teatralna, która powstała w 2005 r. w Mińsku. Swoją działalnością i tematyką wystawianych dzieł zespół wyraża sprzeciw wobec sytuacji politycznej i panującej cenzurze na Białorusi. Spektakle ze względu na bezpieczeństwo odbywają się zazwyczaj potajemnie w ciągle zmienianych lokalizacjach. Teatr występuję jawnie za granicą zdobywając międzynarodowe uznanie.
Film stał się również pretekstem do zorganizowania debat podczas festiwalu we Wrocławiu i w Warszawie, w których wzięła udział reżyserka filmu Madelaine Sackler. Natomiast wśród pozostałych gości byli: Andrej Sannikau (b. kandydat na prezydenta Białorusi w 2010 r., b. więzień sumienia, który występuje w filmie), Andrzej Poczobut (dziennikarz z Białorusi, b. więzień sumienia), prof. Nikołaj Iwanow (z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego), Michał Syska (dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a we Wrocławiu) oraz Draginja Nadażdin.
Więcej o wszystkich laureatach Planete+Doc Film Festival na stronie festiwalu>>>

Debata Amnesty i happening po filmie Madeleine Sackler na Planete+ Doc. Fot. Grzegorz Żukowski.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 

1504