Francja: Stop ekstradycji kazachskiego dysydenta, któremu grożą tortury – Amnesty International

Francja: Stop ekstradycji kazachskiego dysydenta, któremu grożą tortury

– Decyzja francuskiego sądu z 9 stycznia jest całkowicie niezgodna z tamtejszymi realiami. Rosyjskie i ukraińskie służby bezpieczeństwa regularnie współpracują z aparatem bezpieczeństwa w Kazachstanie – powiedziała Julia Hall z Amnesty International, ekspert ds. praw człowieka i walki z terroryzmem.
– Nie tylko mamy obawy, że Abliazow nie dostanie w Rosji czy na Ukrainie sprawiedliwego procesu. Istnieje także realne niebezpieczeństwo, że skończy on ostatecznie w Kazachstanie, gdzie będzie narażony na tortury i inne formy złego traktowania. Władze francuskie nie mogą wysłać Abliazowa do kraju, w którym stanie on w obliczu poważnych naruszeń praw człowieka lub będzie zmuszony do powrotu do Kazachstanu. 
– Rządy państw europejskich, w tym Francji, muszą dawać przykład i zagwarantować, aby prawa Abliazowa były szanowane i chronione. W przeciwnym razie Europa zostanie zaangażowana w bieżące przypadki łamania praw człowieka, które są plagą republik Azji Środkowej, w tym w Kazachstanie, gdzie tortury i złe traktowanie opozycji politycznej są powszechne.
Obywatel Kazachstanu Muchtar Abliazow, zbiegły bankier o statusie uchodźcy oraz kluczowy przeciwnik polityczny kazachskiego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, został zatrzymany przez francuską policję 31 lipca w czasie nalotu na dom w Mouans-Sartoux, niedaleko Cannes.
W raporcie Amnesty International z lipca 2013 Return to Torture: Extradition, forcible returns and removals to Central Asia (Powrót do tortur: ekstradycja, przymusowe powroty i przeniesienia do Azji Środkowej, przyp. tłum) podkreślono rutynową współpracę Rosji i Ukrainy z republikami Azji Środkowej, w tym z Kazachstanem, w przekazywaniu obywateli z powrotem do Azji Środkowej, często z naruszeniem praw człowieka.
Tłumaczenie: Anna Kołosowska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
1643