Francja: Ukraiński uchodźca pilnie potrzebuje ochrony – Amnesty International

Francja: Ukraiński uchodźca pilnie potrzebuje ochrony

Andriej Fedosow, działacz praw człowieka, poinformował, że w poniedziałek wieczorem został zaatakowany przez nieznanego sprawcę, który płynnie posługiwał się językiem rosyjskim. Powiedział przedstawicielom Amnesty International, że zamaskowany napastnik związał mu ręce i nogi taśmą, a następnie zadał mu ciosy nożem Stanley i brzytwą w brzuch i nogi.

Napastnik przepytywał Andrieja w sprawie jego działań na rzecz praw człowieka i ukradł dysk twardy z jego komputera .

– To bardzo niepokojące wydarzenie. Podczas antyrządowych protestów Euromajdanu aktywiści byli porywani i torturowani przez nieznanych sprawców na Ukrainie i co najmniej 4 demonstrantów zginęło.  To pierwszy przypadek, gdy aktywista stał się celem ataku poza granicami Ukrainy – powiedziała Heather McGill, ekspertka Amnesty International ds. Ukrainy.

 Istnieje realne zagrożenie życia Andrieja Fedosowa i władze francuskie muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby go chronić.

Ostatnio Andriej był aktywny i widoczny w Strasburgu w czasie kampanii prowadzonej na rzecz antyrządowych protestów na Ukrainie.

W ciągu dwóch poprzednich dni otrzymał anonimową groźbę, a na progu domu znalazł naboje. Poinformował o tym policję w Strasburgu, ale nie otrzymał żadnej ochrony. Obecnie policja bada sprawę.

– Władze francuskie muszą zapewnić, że napastnik zostanie zidentyfikowany i pociągnięty do odpowiedzialności – podkreśla Heather McGill.

Andriej Fedosow otrzymał azyl polityczny we Francji w 2011 roku, po tym jak został zaatakowany i torturowany na Ukrainie. Atak miał miejsce po tym, jak nagłaśniał temat korupcji i naruszeń praw człowieka w szpitalach psychiatrycznych na Ukrainie.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

1610