Globalny maraton pisania haseł Wikipedii pokazuje historie kobiet broniących praw człowieka na świecie – Amnesty International

Globalny maraton pisania haseł Wikipedii pokazuje historie kobiet broniących praw człowieka na świecie

W weekend 19-20 maja setki osób w ponad 20 krajach świata wezmą udział w pisaniu haseł biograficznych na temat obrończyń praw człowieka. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości na temat dokonań kobiet oraz poszerzenie bazy wiedzy na ich temat. Biografie kobiet stanowią obecnie zaledwie 15% haseł biograficznych w polskiej Wikipedii i niecałe 30% w angielskiej Wikipedii.

“Obrończynie praw człowieka oraz aktywiści działający na rzecz praw związanych z płcią i seksualnością wykonują swoją pracę pomimo zagrożeń. Z uwagi na swoją działalność, a także płeć, stają się celem ataków. Doświadczają przemocy seksualnej, gróźb i oczerniania” – powiedziała Guadalupe Marengo, szefowa programu ds. obrońców praw człowieka w Amnesty International.

“Współpraca z Amnesty International to szansa dla Wikipedii, aby dotrzeć do nowych odbiorców, zachęcić ich do zaangażowania w tworzenie bazy wiedzy o ważnych dla nich historiach oraz zapewnić obrończyniom praw człowieka uwagę i widoczność, na którą zasługują” – podkreślił John Lubbock, koordynator ds. komunikacji w Wikimedia UK.

Wikipedia jest odwiedzana przez 1,4 miliarda unikalnych użytkowników każdego miesiąca, ale tylko niewielki procent z nich edytuje jej zawartość. Tylko 50% osób na świecie ma dostęp do Internetu, a większość osób edytujących Wikipedię to biali mężczyźni z Europy lub Ameryki Północnej. Wikipedia dla Odważnych to okazja do zachęcenia ludzi z różnych regionów świata do tworzenia różnorodnych treści, lepiej odzwierciedlających rzeczywistość, w której żyjemy.

Bridget Tolley, kanadyjska aktywistka ruchu społecznego na rzecz rdzennych kobiet, które zaginęły lub zostały zamordowane, powiedziała:

“Wikipedia to piąta na świecie najczęściej odwiedzana strona internetowa. To świetna szansa na wypełnienie luki i zapewnienie kobietom takim jak ja widoczności, na którą zasługują. Jako członkini grupy plemion Algonquin, babcia i prababcia, doświadczałam skutków kolonializmu, rasizmu, wyzysku ekonomicznego, systemowych nadużyć i nienawiści przez całe moje życie. Uwidocznienie mojej pracy i zmagań oznacza, że nasze działania nie mogą być dalej igonorowane. Nie zamilkniemy”.

W Polsce wydarzenia odbędą się w kilkunastu miejscowościach między 18 maja a połową czerwca. Uczestnicy będa mogli pisać biografie obrończyń praw kobiet z całego świata, w tym działających w Polsce. 20 maja odbędzie się wydarzenie Wikipedia dla Odważnych w Barze Studio w Warszawie w ramach 15. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Dołącz do wydarzenia na FB>>>

Wikipedia dla Odważnych to część kampanii Amnesty International “ODWAŻNI. Ludzie broniący praw człowieka”, mającej na celu nagłośnienie działalności oraz ochronę obrońców i obrończyń praw człowieka na świecie.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Wolność dla Nasrin z Iranu!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

16743