Gość specjalny Amnesty International – Amnesty International

Gość specjalny Amnesty International

Youcai Wang został zaproszony na festiwal filmów dokumentalnych Planete Doc Review w charakterze jurora konkursu na najlepszy film o tematyce praw człowieka, odbywającego się pod patronatem Amnesty International.
W trakcie swej wizyty w Polsce, Youcai Wang odbył wiele spotkań, w czasie których rozmawiał o wydarzeniach w Chinach oraz o szansach na demokratyzację Kraju Środka. Udzielił wielu długich i wyczerpujących wywiadów dziennikarzom prasowym, telewizyjnym i radiowym. We wtorek 13 maja odbyło się spotkanie naszego gościa z przedstawicielami grupy warszawskiej AI. W czwartek, 15 maja, Youcai Wang na zaproszenie katowickiej grupy lokalnej był gościem specjalnym konferencji -Złoto dla praw człowieka-, podczas której powiedział. że liczy, iż Chiny staną się państwem demokratycznym za około 15 – 20 lat.
W trakcie pobytu w Polsce Youcai Wang opowiadał o działaniach podejmowanych w celu demokratyzacji Chin. Zwracał uwagę na dynamiczny rozwój gospodarczy Chin, któremu wciąż jednak nie towarzyszy rozwój praw i swobód obywatelskich: -W Chinach nie istnieje wolność słowa, młodzi ludzie uczą się z książek, w których informacje zostały ocenzurowane i przedstawione w nieprawdziwym świetle. Wiadomości historyczne są świadomie selekcjonowane i często zniekształcane przez władze. Najważniejsze jest jednak to, że młodzi Chińczycy nie zdają sobie sprawy z łamania praw człowieka w Chinach. Media i rząd, przedstawiając osoby walczące o przestrzeganie praw człowieka, informują jedynie o ich działalności wywrotowej na szkodę państwa. Zarzuty przedstawiane opinii publicznej są często niezgodne z prawdą. Do tej pory nie ma możliwości rozpoczęcia dialogu, w wyniku którego sytuacja prześladowanych osób poprawiłaby się- powiedział Wang.
Wizyta w Polsce miała dla Youcai Wanga duże znaczenie. Doskonale znał naszą historię najnowszą, a rok 1980 oraz 1989 i -Solidarność- są dla niego wzorem w dalszej walce o demokratyzację Chin. -Gdyby nie Solidarność moje działania prawdopodobnie nie byłyby możliwe- podkreślał Wang. 
Youcai Wang jest przeciwnikiem bojkotu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Mogłoby to, jego zdaniem, doprowadzić do eskalacji prześladowań. -Igrzyska Olimpijskie są szansą dla Chińczyków na zwrócenie uwagi świata na ich sytuację- uważa Wang.
Amnesty International wyraża ogromną radość z faktu, że mogliśmy gościć w Polsce tak znamienitego gościa.
******************************************************************
Youcai Wang doktoryzuje się obecnie na wydziale fizyki w Stanach Zjednoczonych, do których udał się w roku 2004, kiedy pod wpływem nacisków rządu USA oraz Amnesty International został zwolniony z więzienia. W roku 1998 skazano go na karę jedenastu lat pozbawienia wolności, czego powodem była próba zarejestrowania Chińskiej Partii Demokratycznej. Wcześniej, po demonstracji studenckiej na placu Tiananmen, został schwytany i osadzony w więzieniu, w którym spędził trzy lata. W Chinach studiował fizykę w Zhejiang oraz w Pekinie. Na uchodźstwie stworzył Chińską Partię Demokratyczną.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3572