Granice inwigilacji: zapraszamy na debatę 11 września – Amnesty International

Granice inwigilacji: zapraszamy na debatę 11 września

Czy polskie służby korzystały z amerykańskich programów masowej inwigilacji? Czy elektroniczna inwigilacja obywateli jest w ogóle dopuszczalna, a jeśli tak, to jakie są jej granice? Te pytania chcielibyśmy zadać polskim decydentom podczas debaty organizowanej 11 września 2013 r. w ramach polskich obchodów Międzynarodowego Dnia Sprzeciwu Wobec Inwigilacji, ustanowionego w rocznicę zamachów na World Trade Center.

plakat_debata_inwigilacja_wlasciwy_smallOsoby odpowiedzialne w polskim państwie za bezpieczeństwo, sprawy wewnętrzne czy dyplomację nie wypowiedziały się dotychczas, czy Polska korzystała z PRISM i innych programów. Nadszedł czas, żeby obywatele otrzymali odpowiedzi na dręczące ich pytania – tak o potrzebie rozmowy mówi Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon, która wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Amnesty International organizuje debatę. – W czasie “Wiosny internautów” debata została wymuszona protestami na ulicach. Warto jednak rozmawiać zanim temperatura konfliktu przekroczy linię, za którą nie jest już możliwa merytoryczna wymiana argumentów.

Do udziału w debacie “Granice inwigilacji: Debata obywateli z władzami na temat problemu dopuszczalności i granic masowej, elektronicznej inwigilacji” zaprosiliśmy przedstawicieli najważniejszych organów odpowiedzialnych za polską politykę bezpieczeństwa, nadzór nad służbami specjalnymi i ochronę praw człowieka. Czy zaproszeni goście potraktują wątpliwości obywateli poważnie? Dotychczas swój udział w debacie potwierdzili: prokurator Andrzej Niewielski z Biura Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Generalnej, senator Józef Pinior, poseł Ryszard Kalisz, poseł Marek Opioła i dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski. Swoją obecność potwierdził też – jako jedyny przedstawiciel rządu – Minister Administracji i Cyfryzacji  Michał Boni. Czy inni członkowie rządu są zainteresowani problemem ochrony prywatności polskich obywateli? Tego dowiemy się już niedługo.

Do udziału w debacie zaprosiliśmy także obywateli: każdy mógł przesłać pytanie, które chciał zadać gościom.

Prywatność to prawo człowieka. Jest gwarantowana traktatami, których Stany Zjednoczone i Polska są stroną. Polskie społeczeństwo chce wiedzieć, jaki jest zakres współpracy polskich służb ze służbami innych państw. Przed debatą otrzymaliśmy pytania o narzędzia i metody działania, z których zagraniczne podmioty korzystają z naruszeniem polskich standardów ochrony praw człowieka. Polskie władze muszą w jasny sposób potwierdzić, że wspierają międzynarodowe standardy ochrony prawa do prywatności i przestrzegają polskiego prawa – dodaje Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

Pytania będzie mogła też zadawać publiczność na sali. Dyskusję poprowadzi dziennikarz “Polityki” i TOK FM Jacek Żakowski.

Termin i miejsce debaty: 11 września 2013 r., godz. 18:00, sala 316 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, Warszawa.

Wydarzenie na FB >>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zaprzestania bezprawnej inwigilacji

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1742