Grecja: Nieludzkie procedury azylowe stanowią zagrożenie dla ludzkiego życia – Amnesty International

Grecja: Nieludzkie procedury azylowe stanowią zagrożenie dla ludzkiego życia

Nieludzkie środki, które władze Grecji podejmują w celu powstrzymania ludzi przed przekroczeniem granicy, stanowią rażące naruszenie spoczywających na rządzie w Atenach zobowiązań w zakresie praw człowieka, a ponadto narażają na niebezpieczeństwo osoby uciekające przed działaniami wojennymi – oświadczyła dziś Amnesty International.

Po posiedzeniu greckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego ogłoszono, że chwilowo wstrzymuje się przyjmowanie wniosków azylowych od osób przekraczających granicę w sposób niezgodny z przepisami. Oprócz tego postanowiono, by nie rejestrować nowoprzybyłych, jeśli “możliwe” jest niezwłocznie zawrócenie ich do kraju pochodzenia. Nie wiadomo, co w tym kontekście rząd grecki rozumie jako „możliwe”. 

Każdy ma prawo ubiegać się o azyl. Deportowanie osób bez właściwego rozpatrzenia ich sytuacji może oznaczać odsyłanie ich z powrotem do piekła wojny lub narażanie ich na poważne naruszenia praw człowieka. Ponadto stanowi to złamanie fundamentalnej zasady non-refoulement

– skomentowała Aleksandra Fertlińska, Ekspertka ds. monitoringu praw człowieka w Amnesty International Polska.

– Wprowadzenie przez władze greckie nierozważnych środków stanowi jawne naruszenie prawa unijnego i międzynarodowego i może sprowadzić zagrożenie dla życia ludzi. Ubiegający się o azyl kolejny raz stają się kartą przetargową w bezlitosnej grze politycznej. 

Rząd w Atenach ogłosił także, że wojsko przeprowadzi w przygranicznym regionie Ewros i na Morzu Egejskim ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji. Od 28 lutego, kiedy władze tureckie oznajmiły, że nie będą powstrzymywać osób chcących opuścić terytorium Turcji, na tureckiej granicy lądowej i morskiej zgromadziły się tysiące ludzi. Od zeszłego czwartku docierają informacje o starciach pomiędzy ludźmi czekającymi na granicy a grecką policją, która nadużywa siły i na ślepo strzela w tłum granatami z gazem łzawiącym, żeby powstrzymać ludzi przed przedostaniem się na terytorium Grecji. 

Coraz więcej osób dociera również do greckich wysp. W niedzielę mieszkańcy wyspy Lesbos nie pozwolili przybić do brzegu przypływającym łodziom, zaatakowali aktywistów oraz samochody wolontariuszy i dziennikarzy. Amnesty International wzywa władze greckie, by podjęły wszelkie możliwe kroki w celu ochrony osób przybywających do Grecji oraz organizacji społecznych i indywidualnych osób, które wspierają je na miejscu. 

Grecja powinna w pilnym trybie zaprzestać nadużywania siły i zagwarantować możliwość prowadzenia operacji poszukiwawczych i ratunkowych na morzu. Ludziom szukającym w Grecji azylu należy udzielać pomocy, a nie traktować ich jak przestępców lub źródło zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego

– dodaje Aleksandra Fertlińska. 

Również kraje członkowskie UE muszą przyjąć na siebie większą odpowiedzialność za szukających azylu w Turcji zapewniając pomoc finansową i bezpieczeństwo w drodze do Europy. 

Ponadto Komisja Europejska powinna pilnie skoordynować wszelkie działania pomocowe dla Grecji i Bułgarii, by ubiegający się o azyl byli odpowiednio przyjmowani i mieli dostęp do właściwych procedur azylowych. 

Zdjęcie w nagłówku: Arif Hudaverdi Yaman/Anadolu Agency via Getty Images
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

60864