Guantánamo: o 4 lata za długo – nowe zeznania dotyczące tortur – Amnesty International

Guantánamo: o 4 lata za długo – nowe zeznania dotyczące tortur

AI Index: AMR 51/013/2006
W czwartą rocznicę przewozu pierwszych skazanych do bazy Guantánamo na Kubie, Amnesty International ujawniła nowe zeznania o stosowaniu tortur oraz znęcaniu się nad więźniami w amerykańskim centrum zatrzymań oraz dalsze szczegóły dotyczące innych skazanych.
Wśród zeznań jest to pochodzące od jednego z pierwszych zatrzymanych przeniesionych do Guantánamo. Jumah al-Dossari, 32-letni obywatel Bahrajnu został zabrany do Bazy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w styczniu 2002 po okresie przetrzymywania przez wojska amerykańskie w bazie lotniczej Kandahar w Afganistanie.
 Zeznanie Jumah al-Dossari’ego, potwierdzone przez osoby zwolnione z Guantánamo, zawiera kilka zarzutów o znęcanie się oraz fizyczne i psychiczne tortury wyrządzone przez personel amerykański na nim osobiście oraz innych więźniach w Afganistanie oraz Guantánamo.
-W Guantánamo, około 500 ludzi było traktowanych z całkowitą i skrajną pogardą, do znoszenia, której nikt nie powinien być zmuszany. Nie jest zatem zaskakujące, że po latach niepewności o swój los, niektórzy z tych ludzi stwierdzili, że wolą śmierć od pozostania w Guantánamo na czas nieokreślony- donosi Amnesty International.
Amnesty International ujawniła także dalsze szczegóły sprawy dziennikarza Al-Jazzera, Sami al Hajj’ego, przeniesionego do Guantánamo w czerwcu 2002 po okresie zatrzymania w bazach Bagram oraz Kandahar, a także sprawy jemeńskiego biznesmena, Abdulsalam al-Hela’ego, który został potajemnie zatrzymany przed przeniesieniem do Guantánamo.

            Członkowie Amnesty International w ponad 38 krajach będą teraz wysyłać petycje do prezydenta Busha oraz prokuratora generalnego, Gonzalesa aby doprowadzić do sprawiedliwego procesu wszystkich zatrzymanych w Guantánamo oraz zbadać wszystkie doniesienia o torturach oraz znęcaniu się mających miejsce w ośrodku zatrzymań.
 W sprawie Guantánamo nie ma kompromisu. To miejsce przetrzymywania musi zostać zamknięte, a dochodzenie wszczęte niezwłocznie odnośnie dziesiątek doniesień o torturach oraz znęcaniu się, które miały miejsce od roku 2002.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, zobacz:

USA: Zeznanie Jumah al-Dossari’ego, zatrzymanego w Guantánamo
http://web.amnesty.org/library/Index/ENGAMR511072005

USA: Kim są zatrzymani w Guantánamo – Jumah al-Dossari
http://web.amnesty.org/library/Index/ENGAMR511292005

USA: Kim są zatrzymani w Guantánamo – Sami al Hajj
http://web.amnesty.org/library/index/ENGAMR512072005

USA: Kim są zatrzymani w Guantánamo – Abdulsalam al -Hela
http://web.amnesty.org/library/index/ENGAMR512062005

Więcej informacji odnośnie Guantánamo, włączając zasoby audiowizualne:
http://news.amnesty.org/pages/usa-news-eng

Inne wywiady z byłymi zatrzymanymi w Guantánamo oraz krewnymi osób obecnie przetrzymywanych w Bazie Marynarki Wojennej USA są dostępne na życzenie.
Amnesty International prowadzi kampanię na rzecz powstrzymania tortur oraz innych form znęcania się w -walce z terroryzmem-. W celu uzyskania dalszych informacji odwiedź stronę internetową kampanii:
http://web.amnesty.org/pages/stoptorture-index-eng oraz stronę https://amnesty.org.pl/stoptorturom/

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

4194