Haiti: Skazani za łamanie praw człowieka nie mogą przebywać na wolności – AKCJA ZAKOŃCZONA – Amnesty International

Haiti: Skazani za łamanie praw człowieka nie mogą przebywać na wolności – AKCJA ZAKOŃCZONA

Louis Jodel Chamblain, we wczesnych latach 90-tych przywódca organizacji paramilitarnej FRAPH, został w 1993 skazany za zabójstwo Antoine’a Izmér’ego, pro-demokratycznego działacza i za udział w masakrze Raboteau w 1994 roku, w której zginęło około 20 osób. W obu procesach został skazany na dożywotnie przymusowe roboty.

Jean Pierre Baptiste zwany -Jean Tatoune- to inny członek FRAPH uznany za winnego w procesie o udział w masakrze Raboteau i skazany na dożywotnie roboty przymusowe.

Pozostali skazani lub oskarżeni za łamanie praw człowieka uciekli w niedzielę 29 lutego z narodowego więzienia w Port-au-Prince w atmosferze bezprawia, jaka towarzyszyła ustąpieniu prezydenta Jean’a Bertrand’a Aristide’a. AI obawia się, że mogli oni przyłączyć się do sił rebeliantów, uzyskując w ten sposób dostęp do broni i jak również do wpływowych stanowisk.

Policja i oficerowie wymiaru sprawiedliwości, świadkowie i obrońcy praw człowieka zaangażowani w dawne sprawy sądowe mogą być narażeni na odwetowe ataki ze strony tych, którym pomogli stanąć przed obliczem sprawiedliwości.

Szczegółowe informacje zawarte są w raporcie: Haiti: Sprawcy dawnych nadużyć zagrażający prawom człowieka i ponowne ustanowienie zasad prawa, 3 marca 2004.

CO MOŻESZ ZROBIĆ

Prosimy jak najszybciej przesyłać listy, faksy, e-maile w języku angielskim, francuskim lub w języku ojczystym ponaglając rządy Stanów Zjednoczonych, Francji i Kanady do podjęcia działań w celu zakończenia okresu bezkarności na Haiti.

Treść listu:
Tłumaczenie:

 

Adresat:

 

The Honorable Colin Powell
Secretary of State
U.S. Department of State
2201 C Street, N.W.
Washington DC 20520
Fax: + 1 202 261 8577
E-mail: Secretary@state.gov

i/lub

Mr Dominique Galouzeau de Villepin
Minister of Foreign Affairs
37, Quai d’Orsay
75700 – Paris
Fax : +01 43 17 40 94

i/lub

The Honourable Bill Graham
Minister of Foreign Affairs
Lester B. Pearson Building
125 Sussex Drive
Tower A, 10th Floor
Ottawa, ON
K1A 0G2
Fax: (613)996-3443
Email: bill.graham@dfait-maeci.gc.ca

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4904