Historia Michaiła Chodorkowskiego – Amnesty International

Historia Michaiła Chodorkowskiego

Amnesty International patronuje filmowi "Chodorkowski". Dokument Cyrila Tuschiego przedstawia obraz całej Rosji, gdzie walka o władzę i interesy ekonomiczne niszczą wszelkie przejawy poczucia obowiązku i poszanowania praw człowieka.
Chodorkowski
Chodorkowski

Kim tak naprawdę jest były szef Jukosu – Michaił Borysowicz Chodorkowski?

Idealistycznie myślącym socjalistą, kapitalistą próbującym prowadzić niezależną politykę, a może zwykłym przestępcą?

“Chodorkowski” przedstawia wnikliwy i prawdziwy portret byłego rosyjskiego oligarchy w oparciu o rozmowy z jego dawnymi współpracownikami, rodziną (matką i synem) i politykami, zarówno rosyjskimi, jak i zachodnimi (w tym m.in. z byłym szefem niemieckiej dyplomacji – Joschką Fischerem).

8 października o godz. 12.00 w Kinie Atlantic odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu z udziałem reżysera Cyrila Tuschiego.

Natomiast 14 października o godz. 19.00 zapraszamy do warszawskiego kina kultura na premierę filmu i spotkanie z Pawłem Chodorkowskim, synem Michaiła Chodorkowskiego. “Chodorkowski” jest próbą obiektywnego i prawdziwego spojrzenia na kontrowersyjnego rosyjskiego przedsiębiorcę, wzbudzającego międzynarodowe zainteresowanie, choć od wielu lat przebywającego w więzieniu.

– Nie chciałem robić z Chodorkowskiego ani diabła, ani tym bardziej świętego. Starałem się po prostu przedstawić zróżnicowany obraz tego człowieka- – tłumaczy reżyser.

W filmie wykorzystano materiały archiwalne, wywiady z rodziną i współpracownikami Chodorkowskiego oraz z wybitnymi osobowościami XX wieku.

Pojawia się tu także unikalny, kilkuminutowy wywiad z Chodorkowskim, w trakcie którego odpowiada on na pytania na sali sądowej zza szyby.

Muzykę do filmu, dedykowaną Chodorkowskiemu, skomponował Arvo Pärt. Premiera filmu odbyła się w 2011 roku na festiwalu Berlinale, kilka tygodni po tym, jak Chodorkowski i jego były partner biznesowy – Płaton Lebiediew – skazani zostali na trzynaście i pół roku więzienia za rzekome przywłaszczenie 218 mln ton ropy naftowej i wypranie uzyskanych w ten sposób pieniędzy. Podczas końcowych prac nad filmem, kilka razy włamano się do miejsca zamieszkania reżysera – raz do pokoju hotelowego na Bali, gdzie Tuschi kończył pracę nad ostatnimi zdjęciami do filmu, a potem do jego mieszkania w Berlinie, na kilka tygodni przed Berlinale.

Amnesty International ogłosiła rosyjskich biznesmenów Michaiła Chodorkowskiego i Platona Lebiediewa więźniami sumienia, po tym jak moskiewski sąd 24 maja 2011 r. utrzymał w mocy wyrok skazujący ich za pranie pieniędzy. Moskiewski Sąd Miejski zmniejszył karę więzienia dla obu biznesmenów z 13,5 do 12 lat, nie ustosunkował się jednak do żadnego z poważnych nadużyć proceduralnych, które szkodziły postępowaniu karnemu od początku śledztwa.

Więcej na temat filmu na stronie dystrybutora Against Gravity.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Turcja: Sprawiedliwość zwycięża – wyroki skazujące czterech obrońców praw człowieka uchylone

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

2233