Hołd dla Aung San Suu Kyi – Amnesty International

Hołd dla Aung San Suu Kyi

Amnesty International objęła honorowym patronatem w Polsce film ?Lady?, Luca Bessona, który wchodzi do kin 27 kwietnia. Opowiada on o losach Aung San Suu Kyi, birmańskiej opozycjonistki i jednej z najbardziej znanych więźniów sumienia, która aż 15 z ostatnich 21 lat, spędziła w areszcie domowym.

Lady_B1– “Lady” to opowieść o wspaniałej kobiecie, która stała się symbolem nadziei, pokojowej walki o wolność, niezłomności ducha i wiary w drugiego człowieka – mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.

Aung Sann Suu Kyi została aresztowana po raz pierwszy w lipcu 1989 r. Od listopada 2010 r. jest wolna. 1 kwietnia tego roku wzięła udział, razem ze swoją partią, Ligą na Rzecz Demokracji, w wyborach uzupełniających do birmańskiego parlamentu. Według nieoficjalnych wyników wygrała wybory.

– Właśnie teraz, kiedy Aung San Suu Kyi jest wolna i może jeszcze silniej wpływać na ochronę praw człowieka w swoim kraju, ponownie musimy wyrazić swoją solidarność i wesprzeć jej walkę oraz innych więźniów sumienia, którzy nadal są trzymani w birmańskich więzieniach – dodaje Draginja Nadażdin. – Dlatego zdecydowaliśmy się patronować filmowi Luca Bessona, bo jest to bardzo ważne wsparcie i hołd dla jej pracy.

Spośród wielu nagród i zaszczytów, jakie spotkały Aung San Suu Kyi, w tym najważniejszej nagrody, Pokojowej Nagrody Nobla, Amnesty International w lipcu 2009 r. przyznała jej tytuł Ambasadora Sumienia. Decyzję tę ogłosił Bono z zespołu U2 podczas koncertu w Dublinie razem z dziesiątkami działaczy Amnesty International noszących maski z wizerunkiem opozycjonistki. U2 zadedykowało jej piosenkę -Walk On-.

Poniżej krótka relacja z akcji Amnesty International i U2 dla Aung San Suu Kyi:

Tytuł Ambasadora Sumienia przyznawany jest wyjątkowym przywódcom, obrońcom praw człowieka, którzy swoją pracą przyczyniają się do ochrony praw człowieka i ich rozpowszechniania. Aung San Suu Kyi dołączyła do grona takich osób jak Vaclav Havel, czy Nelson Mandela.

Amnesty International od początku obserwowała uważnie sytuację w Birmie i adoptowała Aung San Suu Kyi, jako więźnia sumienia, już w 1989 r. Przez wszystkie te lata tysiące listów zostało wysłanych na jej rzecz do władz Birmy i równie wiele słów wsparcia do niej samej.

Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka. Istnieje już od 50 lat. Członkowie organizacji dobrowolnie poświęcają swój czas i energię, solidaryzując się z ofiarami przypadków naruszeń praw człowieka.

O filmie
“Lady”
Reżyseria: Luc Besson
(“Wielki błękit”, “Nikita”, “Leon zawodowiec”, “Joanna d-Arc”, “Angel-A”)

Obsada

  • Michelle Yeoh (“Przyczajony tygrys, ukryty smok”. “Wyznania Gejszy”, “W stronę słońca”)
  • David Thewlis (“Harry Potter”, “Anonimus”, “Czas wojny”, “Królestwo niebieskie”)

Gatunek: dramat/ biograficzny

Produkcja: Francja/ Wielka Brytania 2011

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Kolejna po -Żelaznej damie- opowieść o kobiecie silniejszej i bardziej wpływowej niż niejeden mężczyzna.

Wyreżyserowana przez Luca Bessona, pełna miłości i poświęcenia, historia laureatki pokojowej nagrody Nobla – Aung San Suu Kyi.

W szarpanej wewnętrznymi konfliktami Birmie nie ma miejsca na demokrację. Wojskowy reżim wymaga od mieszkańców oddania i za nic ma ich prawa. Jedyną szansą na przywrócenie normalności są działania Aung San Suu Kyi – córki antyrządowego aktywisty. Wykształcona na Oxfordzie kobieta decyduje się wrócić do ojczyzny i zrobić wszystko co w jej mocy, aby ocalić Birmę.

Jej walka daleka jest od agresji – kobieta wybiera drogę pokoju, miłości i wiary w ludzi. Aung Suu jest w stanie poświęcić nawet szczęście swoje i swojej rodziny, aby służyć wyższym celom i stanąć na czele opozycji. Pomimo wielkiego dystansu, długich rozłąk i przeciwnika w postaci niebezpiecznego reżimu, miłość jej męża i dzieci nie słabnie – wręcz przeciwnie – wszyscy będą ją wspierać bardziej niż kiedykolwiek w życiu.

Zwiastun filmu:  http://www.youtube.com/watch-v=SMYAzQC3UjI

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

2113