Honduras: Sąd Najwyższy daje iskierkę nadziei uwięzionym indiańskim aktywistom – Amnesty International

Honduras: Sąd Najwyższy daje iskierkę nadziei uwięzionym indiańskim aktywistom

       Leonardo i Marcelino Miranda, liderzy wspólnoty indiańskiej Lenca de Montaña Verde, municipio Gracias, departament Lempira, są uwięzieni od stycznia 2003 kiedy to uzbrojeni policjanci zatrzymali ich i torturowali w obecności ich rodzin i w drodze do więzienia.


 


      -Proces Leonardo y Marcelino był pełen nieprawidłowości, począwszy od braku dowodów, aż po stronniczość w uwzględnianiu zeznań – pod uwagę brane były jedynie świadectwa oskarżenia, a deklaracje świadków obrony były ignorowane,- twierdzi Amnesty International.
 
      W grudniu  2003 zostali skazani na 25 lat więzienia za zabójstwo Juana Reyesa Gómez, które miało miejsce w 2001. Apelacja obrony została odrzucona w czerwcu 2004. Druga apelacja została przedstawiona Sądowi Najwyższemu Hondurasu.


 
        11 listopada Sąd Najwyższy wydał wyrok korzystny dla Leonarda i Marcelino Miranda anulując wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo. Sąd zdecydował, że uzasadnienie wyroku zawierało wiele poważnych problemów technicznych.


 


      -Ta decyzja daje iskierkę nadziei w ich walce o sprawiedliwość. Jednak Sąd Najwyższy jedynie anulował wyrok. Sprawa musi być rozpatrzona ponownie przez Sąd Apelacyjny w
Santa Rosa de Copán,- powiedział przedstawiciel Amnesty International.


 
      -Zarzuty wobec Marcelino y Leonardo Miranda nie wyniknęły z ich przestępczej działalności, lecz celem ich było ograniczenie działalności liderów chroniących własność ziemi i środowisko w swoich wspólnotach.-
 
      Nadużycia wobec ludów indiańskich w Hondurasie i niepowodzenie władz w przeprowadzaniu dochodzeń i stawianiu winnych przed sądem od lat niepokoiły Amnesty International. Celem braci Miranda było zapewnienie uznania praw do własności ziemskiej ich wspólnot. Jest to nie na rękę przedstawicielom potężnych interesów ekonomicznych i politycznych, którzy sprzeciwiają się ich działalności na rzecz wspólnot indiańskich.

 
      -Wynikiem fiaska systemu sądowego w Hondurasie, który nie zapewnił właściwego procesu braciom Miranda, jest pozbawienie ich możliwości pracy w obronie praw człowieka w ich wspólnocie. Jeśli nie zostaną przedstawione jasne i niezbite dowody przeciwko nim, już czas by Leonardo i Marcelino Miranda odzyskali wolność i mogli kontynuować swoją działalność” stwierdza Amnesty International.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4582