Hu Jia laureatem nagrody Sacharowa przyznanej przez Parlament Europejski – Amnesty International

Hu Jia laureatem nagrody Sacharowa przyznanej przez Parlament Europejski

Organizacja powtórzyła swe wezwanie skierowane do władz chińskich, by Hu Jia został natychmiast zwolniony z więzienia i by zaprzestano niepokojenia jego żony Zeng Jinyan i ich jedenastomiesięcznej córeczki.
Przyznana nagroda podkreśla pracę i dokonania wszystkich działaczy i aktywistów w Chinach, którzy sprzeciwiają się naruszaniu praw człowieka.
Tło
Hu Jia jest jednym z najbardziej znanych chińskich działaczy na rzecz praw człowieka i środowiska. Był jednym z założycieli mieszczącej się w Pekinie organizacji pozarządowej wspierającej nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS oraz pomagającej dzieciom z rodzin, w których znajdowali się chorzy. Wraz ze swą żoną regularnie informował zachodnie media i organizacje broniące praw człowieka o naruszeniach mających miejsce Chinach.
Trzeciego kwietnia 2008 roku Hu Jia został skazany na trzy i pół roku więzienia za -podżeganie do działalności wywrotowej -. Amnesty International uważa Hu Jia za więźnia sumienia i domaga się jego natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia.
Hu Jia odsiaduje wyrok w więzieniu miejskim w Pekinie. Jego rodzina jest przekonana, że nie otrzymuje tam właściwej dla jego stanu zdrowia opieki medycznej, jednak władze odrzuciły podanie o warunkowe zwolnienie z powodów zdrowotnych. Zeng Jinyan wraz z córką pozostaje pod ścisłym nadzorem policyjnym. Oficerowie stojący przed ich domem pilnują ich przez całą dobę. Osoby odwiedzające Zeng Jinyan są często śledzone przez funkcjonariuszy policji, a same wizyty są limitowane. W czasie odbywających się w Pekinie Igrzysk Olimpijskich Zeng Jinyan wraz z córką zostały przeniesione poza Pekin.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3377