Hurszeda Sułtanowa – Amnesty International

Hurszeda Sułtanowa

9 lutego 2004 roku około godziny 21 Hurszeda Sułtanowa wracała do domu wraz z ojcem Jusufem Sułtanowem oraz 11-letnim kuzynem Alabirem Sułtanowem. Kiedy weszli na podwórko, zastali tam gang młodych ludzi uzbrojony w kastety, łańcuchy, pałki i noże. Napadli na Sułtanowów, wykrzykując w kierunku ofiar hasła rasistowskie, m.in. „Rosja dla Rosjan”. Hurszeda Sułtanowa zmarła na miejscu ataku z powodu nadmiernego ubytku krwi – według danych milicji miała jedenaście ran kłutych na szyi, ramionach i brzuchu. Jusuf Sułtanow został podczas ataku ranny w głowę, ale podobno odmówił hospitalizacji. Alabir Sułtanow – któremu udało się schować pod samochodem, dzięki czemu uniknął kolejnych obrażeń – również był zraniony w głowę i otrzymał pomoc w szpitalu.


 


Według doniesień, po ataku milicja zatrzymała kilku młodych ludzi, jednak zwolniła ich bez postawienia zarzutów. Rozpoczęto dochodzenia w sprawie morderstwa, jednakże władze podobno nie uznały jeszcze jego powodów za rasistowskie


 


Morderstwo Hurszedy Sułtanowej spotkało się z niespotykaną reakcją urzędników państwowych, w tym także wyższych rangą: mer St. Petersburga Walentyna Matwienko i minister spraw wewnętrznych Raszid Nurgaliew potępili morderstwo i wezwali do tolerancji.


 


Dyskryminacja z powodów rasowych to rzeczywistość wielu członków grup etnicznych i mniejszości narodowych zamieszkujących Federację Rosyjską. Ofiary, których sprawami zajmowała się Amnesty International, stanowili głównie studenci, poszukujący azylu oraz uchodźcy z Afryki, ale także byli nimi obywatele Federacji Rosyjskiej (w tym etniczni Czeczeni i Żydzi) oraz ludzie pochodzący z południa Kaukazu, z Północnej, Północno-Wschodniej i Środkowej Azji, z Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej.


 


Federacja Rosyjska jest stroną Konwencji o eliminacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. Konwencja zobowiązuje władze do podejmowania aktywnych środków aby zapobiegać i eliminować dyskryminację z powodu rasy, koloru skóry, pochodzenia, narodowości lub pochodzenia etnicznego, oraz gwarantować wszystkim równość wobec prawa.


  


Zacznij działać!


 


Prosimy o natychmiastowe wysyłanie apeli:  • Wyrażając zadowolenie z faktu, iż prowadzone jest śledztwo w sprawie morderstwa Hurszedy Sułtanowej i zapytując przy okazji, czy do tego dochodzenia włączono sprawę ataku na Jusufa i Alabira Sułtanowa;

  • Wzywając władze do zapewnienia, że śledztwo w sprawie pobić i morderstwa będzie prowadzone bezstronnie;

  • Wzywając do należytego uwzględnienia rasistowskiego wątku ataku i morderstwa w dochodzeniu i oskarżeniach wniesionym podejrzanym;

  • Wzywając władze do zapewnienia, ze każdy podejrzany o udział w tym ataku stanie przed wymiarem sprawiedliwości i będzie miał sprawiedliwy proces, zgodny z międzynarodowymi standardami;

  • Namawiając władze rosyjskie do „wzmocnienia swych wysiłków w celu zapobiegania przemocy na tle rasistowskim i ochrony członków mniejszości etnicznych i obcokrajowców…”, zgodnie z zaleceniami Komitetu ds. eliminacji wszelkich form dyskryminacji rasowej ONZ, jakie wydał w marcu 2003.

 Adresy:


 


Prokurator St Petersburga


Nikolai Vinnichenko


Procuracy of St Petersburg


Ul. Pochtamtskaia 2/9


190000 St Petersburg


Federacja Rosyjska


Fax: +7 812 312 15 95 


Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prokuratorze


 


Kierownik Departamentu Spraw Wewnętrznych


Mikhail Vanichkin


Suvorovskii pr, 50/52


193124 St. Petersburg


Federacja Rosyjska


Fax: +7 812 274 9992


Email:  mg_police@gov.spb.ru         


Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie


 


Kopie prosimy przesyłać do:


 


Mer St. Petersburga


Valentina Matvienko


Smolny pom. 378


Sentralnyi Raion


191060 St. Petersburg


Federacja Rosyjska


Fax: +7 812 276 18 27


Zwrot grzecznościowy: Szanowna Pani


 


Prokurator Generalny Federacji Rosyjskiej


Vladimir Ustinov


Ul. Bolshaia Dimitrovka, 15a


103793 Moscow


Federacja Rosyjska


Fax: +7 095 292 88 48


Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prokuratorze


 


Minister Spraw Wewnętrznych


Rashid Nurgaliev                                               


Ul. Zhitnaia, 16


117049 Moscow


Federacja Rosyjska


Fax: +7 095 237 49 25/+7 095 230 25 80


Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze


 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4792