10 grudnia, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, jest doskonałą okazją do rozmowy o prawach człowieka na świecie. Kwestię współczesnych wyzwań praw człowieka poruszą z tej okazji znamienici goście: Aleksander Milinkiewicz, lider białoruskiej opozycji ; Miguel Saludes, kubański dysydent przebywający na stałe w Stanach Zjednoczonych; polski euro-poseł Andrzej Grzyb; Józef Pinior z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, były Przewodniczący Podkomisji Praw Człowieka w PE; oraz dyrektorka Amnesty International Draginja Nadażdin.
Panel dyskusyjny rozpocznie się o godz. 18.00 w Collegium Civitas, na XII Pietrze, w Auli A. Po panelu, ok. godz. 19.30, puszczony zostanie film Anna, 7 lat na froncie, w reżyserii Mashy Novikovej, opowiadający o działalności rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej.
W tym roku okazja do debaty nad powiązaniem praw człowieka i polityki jest szczególna. 10 grudnia w Oslo wręczona zostanie pokojowa nagroda Nobla pod nieobecność laureata Liu Xiaobo, chińskiego dysydenta, który przebywa obecnie w więzieniu. Niedługo potem, 15 grudnia Parlament Europejski wręczy Nagrodę Sacharowa na rzecz wolności myśli Guillermo Fari-asowi, kubańskiemu obrońcy praw człowieka który również nie może opuścić swojego kraju. Kilka tygodni temu, skończył się areszt domowy Aung San Suu Kyi, liderki birmańskiej opozycji.
Są to wyraziste przykłady wpływu interesów politycznych na prawa człowieka. W czasie debaty postaramy się również przedyskutować rolę instytucji międzynarodowych w szerzeniu praw człowieka oraz odpowiedzieć na pytanie, czy możliwa jest walka organizacji pozarządowych o prawa człowieka bez wsparcia polityki i polityków.