Imran Salamow odnaleziony!

Czeczen prosił o pomoc na polskiej granicy, w końcu został deportowany z Białorusi i zaginął. Po wielu miesiącach odnalazł się w Czeczenii i na szczęście jest bezpieczny.

Imran Salamow, pochodzi z Czeczenii, został zatrzymany i deportowany z Białorusi do Rosji, po czym ślad po nim zaginął. Wcześniej 8 razy próbował złożyć wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce.

Imran pojawił się w areszcie w Groznym w maju tego roku, obecnie rodzina jest z nim w kontakcie. Ze względów bezpieczeństwa publikowanie tej informacji nie było wcześniej możliwe.

Imran Salamow został oskarżony o przynależność do zakazanej grupy zbrojnej w Czeczenii. W czerwcu br. Sąd Rejonowy w Groźnym oddalił wszystkie postawione mu zarzuty. 20 czerwca prokurator odwołał się od podjętej przez Sąd decyzji, więc do czasu rozprawy apelacyjnej Imran wciąż pozostaje w areszcie. Zgodnie z przewidywaniami prawnika Imrana, wyrok uniewinniający zostanie ostatecznie podtrzymany.

Imran Salamow został deportowany z Białorusi do Rosji 5 września 2017, w związku z podejrzeniem, że mógł paść ofiarą wymuszonego zaginięcia w jego sprawie uruchomiliśmy „Pilną Akcję”. Zanim został aresztowany i deportowany 8 razy próbował złożyć wniosek o ochronę międzynarodową na polsko-białoruskiej granicy. Strażnicy Graniczni za każdym razem odsyłali go na Białoruś.

O historii Imrana szczegółowo pisaliśmy tutaj: „Gdzie jest Imran?”

Amnesty International dziękuje wszystkim osobom, które podjęły działanie w sprawie Imrana i pomogły przyczynić się do jego odnalezienia. Prosimy o zaprzestanie wysyłania dalszych apeli w jego sprawie.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
20 zł miesięcznie
Pomagaj organizować akcje i kampanie
30 zł miesięcznie
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
50 zł miesięcznie

Działaj teraz!

Uwolnijmy ludzi z piekła!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Norwegia: Władze muszą zatrzymać deportację Taibeh i jej rodzeństwa do Afganistanu!

18035