Indie: Pierwsze wyroki za Bhopal ? za mało, za późno – Amnesty International

Indie: Pierwsze wyroki za Bhopal ? za mało, za późno

Siedmiu obywateli Indii, którzy pracowali niegdyś dla Union Carbide India Ltd., zostało skazanych przez sąd w Bhopalu za spowodowanie śmierci z zaniedbania – wyrok, który przewiduje maksymalnie 2 lata więzienia.
-Są to historyczne wyroki, ale to za mało i za późno. 25 lat czekania na wyrok sądu to czas nie do zaakceptowania dla ocalałych i dla rodzin zmarłych-, powiedział Audrey Gaughran – dyrektor ds. globalnych w Amnesty International.
Więcej niż 25 lat po katastrofie miejsce pozostaje nieoczyszczone, a skutki katastrofy nadal nie zostały dostatecznie zbadane. Ponad 100 tys. osób nadal cierpi z powodów zdrowotnych, pozostając bez odpowiedniej pomocy medycznej, a ocalali wciąż czekają na sprawiedliwą rekompensatę i zadośćuczynienie za doznane krzywdy.
Zarówno pochodząca ze Stanów Zjednoczonych korporacja Union Carbide, jak i jej były prezes – Warren Anderson – zostali oskarżeni w 1987 r. Jednakże żadne z nich nie zgodziło się stanąć przed sądem.
-Podczas gdy indyjscy pracownicy firmy mogli zostać postawieni przed sądem i skazani, oskarżone osoby z zagranicy mogły uciec przed sprawiedliwością po prostu pozostając za granicą. Jest to całkowicie nie do zaakceptowania-, stwierdza Audrey Gaughran.
Od 2001 r. amerykańska Union Carbide została całkowicie przejęta przez The Dow Chemical Company (Dow). Ocalali z katastrofy i organizacje chroniące prawa człowieka wzywają Dow do wyjścia naprzeciw ciągnącym się skutkom katastrofy, w tym zanieczyszczeniu wody przez pestycydy. Firma jednak konsekwentnie odmawia jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania Union Carbide w Bhopalu.
-Zbyt często bardzo wiele rzeczy – złożone struktury korporacji oraz fakt, że firmy operują jednocześnie w wielu systemach prawnych – sprawia, że trudno jest egzekwować od korporacji odpowiedzialność-, mówi Audrey Gaughran. -Wyroki na indyjskich obywatelach są zdecydowanie niewystarczające. Indie i Stany Zjednoczone muszą zapewnić, że osoby z zagranicy oskarżone w procesie, w tym Union Carbide, zostaną postawione przed sądem-.
Ogromny wyciek gazu zabił od 7 tys. do 10 tys. osób tylko bezpośrednio po katastrofie. W ciągu kolejnych 20 lata zginęło z powodu skutków wycieku 15 tys. osób. Więcej niż 100 tys. osób cierpi w konsekwencji katastrofy na problemy zdrowotne.
Kryminalne postępowania sądowe w sprawie Bhopalu były prowadzone w sposób przewlekły i nieefektywny. W dekadach między aresztowaniem i postępowaniem sądowym tysiące ludzi zginęło z powodu chorób związanych z zatruciem chemikaliami.
Państwo Indyjskie zawiodło w wypełnieniu swoich międzynarodowych zobowiązań przez pozwolenie na to, by procesy sądowe ciągnęły się przez lata, tym samym odmawiając zarówno ofiarom, jak i oskarżonym, prawa do odpowiedzialności prawnej.
Wszelkie próby ekstradycji Warrena Andersona okazały się nieskuteczne. Union Carbide wielokrotnie ignorowało indyjski wymiar sprawiedliwości nie stosując się do wezwań, aby stawić się przed sadem w Bhopalu. W rezultacie postępowanie sądowe wobec Anderssona i Union Carbide był niemożliwe.
Tło sprawy
2 grudnia 1984 r. tysiące śmiertelnie trujących chemikaliów wyciekło z należącej do Union Carbide fabryki w Bhopalu, w centralnych Indiach. Około pół miliona osób zostało narażonych. Od 7 tys. do 10 tys. osób zginęło z powodu bezpośrednich następstw katastrofy. Kolejne15 tys. osób zginęło z powodu skutków wycieku w ciągu 20 lat od katastrofy.
Od razu w ciągu najbliższych godzin od katastrofy 9 osób i trzy korporacje zostały oskarżone. W tym ośmiu obywateli Indii pracujących dla Union Carbide India lub w fabryce w Bhopalu, oraz Warren Andersson – obywatel USA i prezes Union Carbide w tym czasie. Oskarżonymi korporacjami były: mieszczący się w Indiach Union Carbide India Ltd., jej spółka matka ze Stanów Zjednoczonych Union Carbide Company, a także spółka zależna od Union Carbide z Honkkongu. Aresztowania przeprowadzono szybko w kolejnym czasie, ale oskarżenia wniesiono dopiero w 1987 r.
W 2005 r. sąd w Bhopalu wystosował wezwanie do Dow by przybyło na rozprawę oraz złożyło zeznania, dlaczego miałoby nie reprezentować spółki całkowicie przez siebie przejętej w sądzie i pozwoliło wskazać się jako uchylająca się od odpowiedzialności Union Carbide. Firma zależna od Dow w Indiach – Dow Chemical Private India Ltd. – skutecznie apelowała o zawieszenie wezwania.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

2695