INDIE: Pogromy chrześcijan w Orissie ustały – Amnesty International

INDIE: Pogromy chrześcijan w Orissie ustały

Przemoc na tle religijnym wybuchła w Kandhamal 24 sierpnia, dzień po zamordowaniu Lakshmanandy Saraswathiego, lokalnego lidera organizacji Viswa Hindu Parishad (VHP) zrzeszającej hinduskich nacjonalistów oraz jego 4 współpracowników. W odwecie rozpoczęły się pogromy chrześcijan, którzy stanowią 15-20% ludności dystryktu. Do aktów przemocy dochodziło też w sąsiednich dystryktach (Gajapati, Rayagada, Sundergarh, Kendrapara), gdzie odsetek chrześcijan jest mniejszy. Interwencje policji doprowadziły do kolejnych ofiar. W sumie zginęło co najmniej 37 osób, z czego 16 od kul policji. Około 20 tysięcy ludzi, przede wszystkim chrześcijan, straciło dach nad głową. Nadal przebywają oni w 20 obozach zorganizowanych przez państwo. Jeden z nich został zaatakowany podczas fali pogromów, podobnie jak liczne chrześcijańskie instytucje: kościoły, sierocińce, przedsiębiorstwa. W sprawie aktów przemocy toczy się śledztwo. W przeszłości Kandhamal był już raz sceną pogromów chrześcijańskiej ludności – działo się to w grudniu ub.r. Wówczas było 11 ofiar śmiertelnych (w tym 4 zastrzelone przez policję). Śledztwo w sprawie tamtych wydarzeń jeszcze się nie zakończyło.
Sytuacja chrześcijan w Orissie była przedmiotem pilnej akcji nr 236/08. Nie ma potrzeby dalszego wysyłania apeli. Dziękujemy tym, którzy to zrobili.
Tłumaczenie: Marcin Natorski
AI Index: ASA 20/026/2008

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3347