Indie: Rząd odrzuca projekt powiększenia rafinerii Vendanty

Indyjskie Ministerstwo Ochrony Środowiska i Lasów odrzuciło propozycję Vedanta Aluminium zakładającą sześciokrotne powiększenie rafinerii w Lanjigarh. Według Ministerstwa projekt naruszał indyjskie prawo o ochronie środowiska.
-Decyzja została przyjęta z wielką radością, gdyż jest niezwykle ważna dla lokalnych społeczności, które walczyły o powstrzymanie tej inwestycji-, mówi Madhu Malhotra, zastępca dyrektora ds. Azji i Pacyfiku Amnesty International.
-Rafineria nie spełniała narodowych i międzynarodowych standardów w zakresie dotyczącym praw ochrony środowiska, praw socjalnych i praw człowieka. Władze powinny zarządzić gruntowne oczyszczanie środowiska i kontrolę stanu zdrowia lokalnych społeczności-.
Mieszkańcy 12 wiosek żyjący w cieniu olbrzymiej rafinerii – w większości pochodzący ze społeczności Majhi Kondh adiwasi (rdzennej ludności) i Dalit, które utrzymują się z rolnictwa – długo walczyli przeciwko temu powiększeniu, dowodząc, że zwiększy ono zanieczyszczenie ich ziem i wody.
Lokalny przywódca Kumti Majh powiedział Amnesty International, że decyzję o odrzuceniu projektu przyjęto bardzo radośnie. Dodaje jednak : -Mimo wszystko, dalej oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, źródła wody dalej są zatruwane przez rafinerię, a nasze zdrowie dalej na tym cierpi. Nie spoczniemy dopóki ktoś nie zajmie się w pełni problemami, których doświadczamy z powodu rafinerii-.
W sierpniu ministerstwo odrzuciło projekt innej filii Vedanta Resources – Sterlite – i indyjskiego Orissa Mining Corporation. Projekt dotyczył budowy kopalni boksytów na wzgórzach Niyamgiri niedaleko Lanjigarh. Został odrzucony po tym jak wykryto, że jego realizacja naruszałaby prawo ochrony środowiska oraz prawa lokalnej społeczności Dongria Kondh adiwasi.
Tło sprawy
Decyzje Ministerstwa były oparte na raportach dwóch komisji eksperckich, które udokumentowały przypadki naruszeń indyjskiego prawa przez firmy. Wyniki raportu oraz odrzucenie obu projektów – budowy kopalni i powiększenia rafinerii – zgadzają się z wynikami i zaleceniami raportu opublikowanego przez Amnesty International w lutym 2010 roku: Don-t Mine us out of Existence: Bauxite Mine and Refinery Devastate Lives in India.
Tłumaczyła: Anna Bobczuk