Indonezja: Wybory prezydenckie i zamieszki w prowincji Aceh (NAD) – Amnesty International

Indonezja: Wybory prezydenckie i zamieszki w prowincji Aceh (NAD)

„ Nie ma właściwie dziedziny życia w prowincji, która nie byłaby dotknięta poważnymi przypadkami łamania praw człowieka wynikającymi z prowadzonych tam działań zbrojnych”- powiedziała Ingrid Massage, dyrektorka ds. Azji, komentując nowy raport Amnesty International dotyczący sytuacji w Nanggroe Aceh Darussalam (NAD). „Nadużycia te są tam bardzo powszechne i w większości ukrywane przed resztą świata”.


 


Farmer, z którym udało się porozmawiać Amnesty International, opisuje jak jego 25-letni brat, Ilhami, został w kwietniu 2004 roku zastrzelony przez żołnierzy podczas koszenia trawy dla krów. Inny człowiek widział, jak 16-letniego chłopca o imieniu Muliadi pracującego właśnie na polu ryżowym przywołał żołnierz. Muliadi próbował uciekać, ale został postrzelony w kostkę i schwytany. Miejsce jego pobytu wciąż nie jest znane.


 


„Wojsko nie ma na względzie bezpieczeństwa ludności cywilnej.”- stwierdziła Massage. „Na szczególne ryzyko narażeni są młodzi mężczyźni, ponieważ podejrzewa się ich o przynależność do Ruchu Wolny Aceh (GAM). Donoszono nam o mężczyznach, kobietach i dzieciach zmuszanych do udziału w operacjach militarnych w charakterze zwiadowców i żywych tarcz. Kobiety i dziewczynki były również ofiarami gwałtów i innej przemocy seksualnej”.


 


W maju tego roku sytuacja w prowincji Aceh przestała być określana mianem ofensywy zbrojnej, zdegradowano ją do stanu wyjątkowego, ale raporty o nadużyciach wciąż napływają. Kilka tysięcy podejrzanych o przynależność lub współpracę z Ruchem Wolny Aceh (GAM) zostało zatrzymanych w ciągu ostatnich 16 miesięcy. Kilkaset osób skazano na kary więzienia w wyniku niesprawiedliwych procesów opartych często na podstawie zeznań wymuszanych torturami.


 


GAM również łamie prawa człowieka, łącznie z braniem zakładników. Rekrutuje dzieci do działalności szpiegowskiej, udziału w podpaleniach i wykonywania lokalnych zadań.


 


Pomimo tych nadużyć i wynikającej z konfliktu biedy, organizacje humanitarne działające w prowincji Aceh napotykają na ostre restrykcje, a kontrole przestrzegania praw człowieka nie są tam w ogóle dozwolone.


 


„Indonezja szczyci się swym postępem w stawaniu się demokratycznym państwem, jednak dla ludzi zamieszkujących Aceh mało się do tej pory zmieniło. Żyją w zapomnianej strefie konfliktu i narażeni są na co dzień na łamanie ich praw człowieka, mając niewiele możliwości zwrócenia się o pomoc.”- mówiła Ingrid Massage.


 


Ze względu na te warunki setki mieszkańców prowincji Aceh ucieka do sąsiedniej Malezji. Przybywając tam ryzykują aresztowaniem i przetrzymywaniem w obskurnych ośrodkach imigracyjnych. W wielu przypadkach Malezja odsyła nawet uchodźców z Aceh’u wbrew międzynarodowemu prawu zabraniającemu odsyłania ludzi do miejsc, gdzie prawa człowieka są poważnie naruszane.


 


Amnesty International przekonuje nowego prezydenta Indonezji do publicznego wyrażenia sprzeciwu wobec łamania praw człowieka i powołanie kompetentnego zespołu niezależnych ekspertów, który przeprowadziłby dochodzenie w sprawie naruszania praw człowieka w prowincji Aceh. Zasadniczą kwestią jest umożliwienie pozostawania tam organizacji humanitarnych i zajmujących się prawami człowieka –włączając ekspertów ONZ.


Zagraniczne rządy muszą kategorycznie wywierać nacisk na Indonezję, aby dopuszczono ekspertów do zbadania przestrzegania praw człowieka w prowincji Aceh, pozwolono organizacjom humanitarnym wykonywać ich zadania i powstrzymywano wszystkich łamiących prawa człowieka.


 


Tło:


 


W maju 2003 roku ogłoszono w indonezyjskiej prowincji Nanggroe Aceh Darussalam (NAD, znanej powszechnie jako Aceh) ofensywę. Rząd cywilny został zawieszony i rozpoczęto masowe operacje skierowane przeciw zbrojnej grupie separatystycznej- Ruchowi Wolny Aceh ( Gerakan Aceh Merdeka, GAM). Kolejny rok zaznaczył się jako najbardziej krwawy podczas trwającego już od 28 lat konfliktu w Aceh’u. W maju 2004 roku zniesiono stan militarnej ofensywy zastępując go stanem wyjątkowym.    

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4641